To je život – vzdychají zaskočení divadelníci

Praha - Multimediální představení s názvem C´est la vie…aneb To je život mělo mít pražskou premiéru tuto neděli v Divadle na Vinohradech. Bohužel kvůli zranění hlavní účinkující byla tato událost odložena na 12. února příštího roku. Nosným motivem představení je evoluce umění na pozadí života člověka od přelomu 19. a 20. století až po současnost. Děj se odehrává v Paříži, metropoli, která na změny kulturních paradigmat vždy velmi rychle reagovala. Scény natočené ve Francii celé představení doplňují. V choreografiích a scénách, od roku 1890 až po současnost se divák může setkat s dialogem napříč generacemi.

Autor projektu choreograf a tanečník Karel Riegel byl hostem Studia 6 ČT24. V rozhovoru poskytl základní informace o náročné přípravě i realizaci multimediálního představení. „Inscenace vypovídá především o komunikaci mezi úplně malým člověkem, hlavní protagonistky jsou dvě pětileté holčičky, a velmi starými lidmi. Vyprávějí si mezi sebou příběh, kterým zdůrazňujeme, jak je důležité, aby byli lidé spolu v kontaktu a obohacovali se navzájem. V představení prezentují svůj talent žáci i absolventi základních uměleckých škol,“ přiblížil projekt jeho autor.

Karel Riegel dále prozradil, že volba Paříže nebyla náhodná. „Protože mnoho umělců z bývalého Československa tam působila a my se přes ně snažíme zamyslet nad tím, jakým způsobem dokážeme zděděnou historii hnát dopředu a zda dokážeme vážit si toho, co už tu máme.“

Hlavním stavebním prvkem představení je prolínání filmu s divadlem. Film, který vznikl v Paříži, přibližuje místa i události v historickém kontextu a volně pak navazuje na děj divadelní, který spojují představitelé postav, jež vytupují v obou rovinách. Představení bylo již s velkým úspěchem přijato jak na Slovensku, konkrétně ve městě Čadci, na Moravě ve Valašském Meziříčí a v Brně.

C'est la vie …. aneb To je život
C'est la vie …. aneb To je život