Malé Mexiko v Biu Oko

Praha - Ve dnech 10. až 11. prosince se v Biu Oko při příležitosti letošního stého výročí mexické revoluce uskuteční přehlídka mexických filmů. Kromě některých známých filmů mexických tvůrců z posledních let, jako například Faunův labyrint nebo Kachní sezona, se bude promítat i aktuální tvorba. Festival zahájí film Revolucion, omnibus 10 krátkých filmů, jež natočili přední mexičtí režiséři, kteří tak prezentovali svůj pohled na téma mexické revoluce, zásadní to mezník mexické historie. Mezi režiséry, kteří se na tomto filmu podíleli, patří také známí mexičtí herci Diego Luna, Gael García Bernal nebo také režisér Kachní sezóny Fernadno Eimbcke či Rodrigo Plá a Amat Escalant, jejichž filmy pravidelně brázdí světové festivaly.

Festival připomene revoluci především v jejím historickém kontextu, který ovlivňuje současnost. V zahajovacím filmu Revolucion všech 10 režisérů prezentuje svou vizi Mexika, Mexičanů a mexické národní identity. „Rozhodli jsme se, že se budeme snažit ukázat současnou tvorbu, a pokud půjdeme v čase zpět, tak z nabídky vybereme díla, která už jsou nějakým způsobem v povědomí českých diváků,“ přiblížil dramaturgii festivalu jeho organizátor Pavel Berčík v rozhovoru pro ČT24.

Berčík dále upozornil, že momentálně v mexickém filmu existuje další nová vlna, která reflektuje především problém narůstajícího násilí v této zemi. Ale na festivalu nejsou k vidění jen závažná témata pro dospělé, zástupce má zde i film pro děti, který česká režisérka Kristina Dufková natočila na základě mexické legendy o říši mrtvých. Animovaná pohádka je trochu strašidelná a napínavá, ale s dobrým koncem.

Usnula jsem
Usnula jsem