V Dejvickém hrají poker: Kdo rozdává, vyhraje

Praha – Dejvické divadlo v Praze uvede dnes večer v české premiéře prvotinu britského dramatika Patricka Marbera. Autor, který je u nás známý mimo jiné svými hrami Na dotek nebo Howard Katz, se na dejvické scéně představí inscenací Dealer's Choice, jejíž název vychází z pravidel pokeru a v překladu znamená Kdo rozdává, rozhodne. Hra v režii autora byla v roce 1995 oceněna britskou divadelní cenou jako komedie roku, v Dejvicích ji režíruje Jiří Pokorný.

Pódium Dejvického divadla se proměnilo v zapadlou londýnskou hospodu, kam nikdo moc nechodí a kde zaměstnanci spolu s majitelem hrají každou neděli po zavírací době partičku pokeru. Jednoho dne se objeví záhadný muž, jak se záhy ukáže, profesionální hráč. Majitel restaurace jej pozve k hracímu stolu. Rozehrává se napínavá partie, v níž zdaleka nejde jen o karty.

Patrick Marber napsal sžíravou komedii, která zpočátku skvěle baví, ale postupně především mrazí. „Rozhodně je to klučičárna, nehraje tam žádná ženská, ale je to celé o ženách, všichni ti muži uvnitř jsou osamělí,“ dodává režisér Jiří Pokorný. Poker si v Dejvickém zahrají David Novotný, Martin Myšička, Jaroslav Plesl, Václav Neužil, Ivan Trojan a hostující Hynek Čermák.

Patrick Marber má na divadle úspěch. V divadelním světě se proslavil především hrou Na dotek (Closer). Byla přeložena do třiceti jazyků, včetně češtiny, a v roce 2004 vznikla v režii Mikea Nicholse i její filmová verze.

Premiéry: 11. a 13. prosince, nejbližší reprízy: 14. a 20. prosince.

Dealer's Choice - hra Patricka Marbera v Dejvickém divadle (režie: Jiří Pokorný)
Dealer's Choice - hra Patricka Marbera v Dejvickém divadle (režie: Jiří Pokorný)