Zavzpomínejte na Jiřího Sováka

Praha – Jiří Sovák vytvořil za svůj život dlouhou řadu veseloherních, tragikomických i dramatických postav. Do povědomí diváků se zapsal jako pan Bouvard ze seriálu Byli jednou dva písaři, Evžen Huml z Chalupářů nebo Jiří Kroupa z filmu Marečku, podejte mi pero. Česká televize herce, který by se 27. prosince dožil devadesáti let, připomene v několika pořadech, především komediálních a pohádkových.

První připomínkou bude televizní zpracování humoristického románu Kingsleyho Amise a Roberta Conquesta Egyptologové (26. 12., ve 12:00 na ČT2). Komedii o mužích, kteří si založili Metropolitní egyptologickou společnost amatérů, aby si uchránili alespoň částečnou volnost od manželek, vysílá ČT v rámci cyklu Ze Zlatého fondu. Ve filmu z roku 1978 si v režii Františka Filipa spolu s Jiřím Sovákem zahráli Miloš Kopecký, Josef Vinklář, Slávka Budínová nebo Irena Kačírková.

Diváky pobaví jistě i dva posváteční snímky, oba ČT vysílá 29. 12. Méně známý bude možná pro někoho televizní film z roku 1983 Ďábel ví hodně (v 10:30 na ČT1), v němž se Sovák představí jako znalec ženských srdcí a seznamování s něžným pohlavím. Sekundovat mu budou Jiřina Bohdalová, Miroslav Vladyka, Milena Dvorská nebo Simona Stašová. Naopak ke známé televizní klasice patří malá komedie Bohouš (v 11:25 na ČT1) se stejnojmenným bernardýnem, který se za povzbuzování Jiřího Sováka a Zdeny Hadrbolcové bude snažit svým apetitem konkurovat Vladimíru Menšíkovi.

S Jiřím Sovákem se diváci setkají i ve dvou pohádkách. Vltavská víla (29. 12., v 9:45 na ČT1) vypráví o tom, co se odehrálo v pražském Podskalí. Dařbuján a Pandrhola (1. 1., v 16:00 na ČT1), pohádka Martina Friče podle námětu Jana Drda o chudém havíři, bohatém sládkovi a Smrťákovi, zpříjemní Nový rok. Kromě Sováka se diváci mohou v dalších rolích těšit na Rudolfa Hrušínského, Václava Lohniského, Bělu Jurdovou a Květu Fialovou.

Slávka Budínová a Jiří Sovák ve filmu Egyptologové
Zdroj: ČT
Autor: Vlasta Gronská