Nové album Michaela Jacksona „mohlo být horší“

Los Angeles – Nová deska Michaela Jacksona, která vychází tento týden, se zatím u hudebních kritiků ani u fanoušků nesetkala s příliš nadšenou odezvou. Vadí jim nedostatek autenticity i kolísavá kvalita některých písní, výsledek ale hodnotí vesměs kladně. Díky novým písním na albu Michael budou mít fanoušci výjimečnou možnost nahlédnout do způsobu, jakým král popu pracoval a tvořil, a poprvé tak uslyší Michaelovy skladby, které chtěl dovést úspěšně k realizaci, slibuje vydavatelská firma Sony Music. Po Michaelovi má následovat ještě devět desek z dosud nevydanými Jacksonovými písněmi.

„Nedá se považovat za jeho album, je to album společnosti, která se stará o pozůstalost Michaela Jacksona, odkud byly vzaty nedokončené písničky,“ domnívá se hudební publicista Hozna Vedral. „Myslím, že ve chvíli, kdy se řekne: tady jsou upravené nahrávky, které zbyly, podívejte se, na čem ten člověk pracoval, tak to tu památku nijak nekazí, nezničí to dojem z alba Thriller a ze skvělých písní, které Michael Jackson kdy natočil. A fanouškům to může dát pohled na to, co Jackson dělal, čím se zabýval, protože ty jeho poslední léta jsou trochu zahalena tajemství,“ předpokládá.

„Nikdo se k tomu chudákovi nechoval s přílišným respektem ani na sklonku jeho života, tak proč by tomu tak mělo být po jeho smrti,“ píše k albu britský magazín New Music Express. Dodává ale, že „to mohlo být daleko horší“. Přiznává také, že se Jacksonovu hudebnímu odkazu po smrti dostalo lepšího zacházení než například frontmanovi skupiny Queen Freddiemu Mercurymu, a nové album, které nese název Michael, je toho důkazem.

Video Rozhovor s Honzou Vedralem
video

Rozhovor s Honzou Vedralem

Pro časopis Rolling Stone nejde o nové Jacksonovo album, jak jej popisuje vydávající společnost Sony, ale o kompilaci nevydaného materiálu a nedokončených písní. Přesto jej Rolling Stone označil za přesvědčivé. Hudební kritici se vesměs shodují, že i když deska zdaleka nedosahuje kvalit Jacksonových alb z osmdesátých let, je lepší než jeho dosud poslední počin Invincible z roku 2001.

Album nebudí veliké nadšení ani mezi fanoušky zpěváka, často označovaného za krále popu. Ti nejzarytější tvrdí, že vůbec neodpovídá tomu, co by Jackson vydal, pokud by 25. června 2009 nezemřel na selhání srdce. Materiál na desce je prý někdy i přes dvacet let starý. Podle Jacksonovy sestry La Toyi Jacksonové se výsledek jejímu bratrovi „vůbec nepodobá“. Vydavatelská společnost přesto očekává, že deska bude mít velký komerční úspěch.

Album Michael obsahuje deset skladeb. První singlem je duet Hold My Hand, který Jackson natočil s r'n'b zpěvákem Akonem v roce 2007. Jackson si ještě před smrtí poznamenal přání, aby se právě tato skladba stala prvním singlem jeho dalšího projektu. V nedokončené podobě sice unikla ven v roce 2008, ale Akon jí dal novou a finální produkční podobu až nedávno.

Akon k tomu dodává: „Svět nebyl připraven slyšet Hold My Hand, když tehdy unikla. Byli jsme z toho zničeni. Ale její čas teď nadešel. Ve své finální podobě je to neuvěřitelná, nádherná a hymnická skladba. Jsem tak hrdý, že jsem měl příležitost s Michaelem pracovat. Byl to jeden z mých největších idolů.“

Tričko s albem Michael
Tričko s albem Michael