Dionýská slavnost na začátku 21. století bez katarze

Praha – Divadlo Na zábradlí připravilo na pátek 17. prosince českou premiéru hry německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Ambrózie. Děj se odehrává v hospodě, která slouží hostům jako prostor pro splétání fantaskních plánů, navazování marných pokusů o komunikaci a únik z reality. V podobné neutěšené situaci však nejsou jen oni, ale v širším slova smyslu i celý svět.

„V podstatě si myslím, že v hospodě se ve zhuštěném čase toho odehraje víc, než třeba za několik dní normálně na ulici v úřadě a nebo kdekoli jinde,“ zauvažoval režisér inscenace David Czesany.

Autor nazval hru podle Ambrózie, nápoje bohů, kterým si potvrzovali nesmrtelnost a věčnou mladost. V případě této hry je ambrózií černé pivo a jeho účinky jsou daleko menší, než u posvátného nápoje, pomáhá jenom k útěku před realitou a občas otevře dveře i k pravdivému pohledu na to, jak to doopravdy vlastně je. Prozření je to krátké a s prvním vystřízlivěním je zase rychle zapomenuto.

„Humor inscenace, je prazvláštní, je dost syrový a taky dost smutný. Není to žádná veselohra, to opravdu ne,“ upozorňuje herec Igor Chmela.

Další premiéru chystají Na zábradlí z časů antiky. Příběh z historie, ale otázka současná - Jsme stále ve stejném bodě společnosti jako antičtí občané? Premiéru pod názvem Orestek, chystají Na Zábradlí na jaře.

Roland Schimmelpfenniga / Ambrózie:

Hrají: Petr Čtvrtníček, Igor Chmela, Pavel Liška, Ivan Lupták, Kristina Maděričová, Miloslav Mejzlík, Leoš Noha, Jiří Ornest, Marie Spurná,  Natálie Řehořová

Překlad Veronika Musilová-Kyrianová, Dramaturgie Lucie Ferenzová, Ivana Slámová, Scéna Petr B. Novák, Kostýmy Katarína Hollá, Hudba Jan Moravec, Režie David Czesany

Premiéra 17. prosince 2010, první repríza 18. prosince.

Ambrózie
Ambrózie