Čtvrtý ze Tří mušketýrů v Příbrami

Příbram – V příbramském Divadle A. Dvořáka vrcholí přípravy na premiéru hry D'Artagnan. Známý příběh Alexandra Dumase o třech mušketýrech, kteří byli ve skutečnosti čtyři, zachycuje hra z pohledu toho čtvrtého - D'Artagnana. Do výpravného romantického příběhu lásky i nenávisti, zrady i cti zapojil režisér Milan Schejbal celý ansámbl i hostující herce. Představení je totiž zároveň dodatečnou oslavou padesáti let existence Divadla A. Dvořáka.

D'Artagnan bude inscenace výpravná – na jevišti se objeví zhruba osmdesát postav, které ztvární přibližně třicet herců, chybět nebudou dobové kostýmy, šerm, a dokonce prý ani koně. Po dlouhé době se na jevišti příbramského divadla objeví také dětský herec coby malý D'Artagnan.

O několik desítek let staršího mušketýra hraje Jiří Žák, který hru před dvaceti lety přeložil do češtiny. Starý D'Artagnan v jeho podání vzpomíná na celý svůj život – od dětství přes příjezd do Paříže a tam prožívaná dobrodružství až po stáří. „Autoři Jean-Loup Dabadie a Jerome Savary nevyšli jen z Dumasových Tří mušketýrů, ale i z pamětí rytíře D'Artagnan,“ dodává Žák.

Podle režiséra Milana Schejbala diváci nebudou ochuzeni ani o romantickou část příběhu. „Je to velký romantický příběh, ve kterém jde o lásku, čest, přátelství, ale i intriky. Kromě klasických dramatických poloh jsme se snažili, aby tato hra nepostrádala i inteligentní humor,“ tvrdí režisér. „Ve hře jsou různé žánrové synkreze, například celé vyvraždění Buckinghama vidí D'Artagnan jako jednu velkou frašku,“ doplnil. Komičnost naopak podtrhuje originální ztvárnění koní, kterých je prý hned šest, různých velikostí i národností.

Čtenáři Dumase nebudou postrádat postavy Mylady a kardinála Richelieua, lásku mezi D'Artagnanem a Constance ani známé „jeden za všechny, všichni za jednoho“. Na šermířské scény se museli herci speciálně připravovat. „Trénovat jsme začali už v září s panem Karlem Basákem, výborným šermířem, který nás učil základy, na kterých jsme pak stavěli,“ prozradil Jiří Vojta, představitel „prostředního“ D'Artagnana. 

premiéře uvede Divadlo A. Dvořáka hru D'Artagnan 16. prosince, první repríza je naplánována až na 12. ledna. V režii Milana Schejbala hrají Jiří Vojta (D'Artagnan), Jiří Žák (starý D'Artagnan), Radek Štefl / Jaroslav Zapletal (malý D'Artagnan), Vladimír Senič (Athos), Jan Novák (Porthos), Vojtěch Záveský (Aramis) aj.

D'Artagnan
D'Artagnan
Více fotek
  • D'Artagnan zdroj: Divadlo A. Dvořáka Příbram http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2177/217681.jpg
  • D'Artagnan zdroj: Divadlo A. Dvořáka Příbram http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2177/217677.jpg
  • D'Artagnan zdroj: Divadlo A. Dvořáka Příbram http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2177/217678.jpg
  • D'Artagnan zdroj: Divadlo A. Dvořáka Příbram http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2175/217472.jpg