Nápoj lásky nalévají v Národním divadle

Praha - Novinkou opery Národního divadla je dnešní premiéra Donizettiho Nápoje lásky, jednoho z nejoblíbenějších děl tohoto autora a komických oper vůbec. Režisér Simone Sandroni přizval ke spolupráci Lenku Flory, která je autorkou scény a kostýmů. Na jeviště první scény se toto dílo vrací po 107 letech. Je stálou repertoárovou součástí většiny velkých operních domů. V současnosti ho například uvádí státní opery v Berlíně i Vídni.

„Tato hravá komedie je vděčnou hereckou i pěveckou příležitostí, stejně jako divácky atraktivním titulem. Chtěli jsme v ní nabídnout příležitost mladé pěvecké generaci české i slovenské,“ řekl šéf opery Jiří Heřman. Upozornil, že roli Adiny budou alternovat Marie Fajtová, Jana Kačírková a Kateřina Kněžíková, Nemorinem budou Peter Berger, Aleš Briscein či Jaroslav Březina. 

Podle Heřmana je Nápoj lásky odlehčením repertoáru. Hledal režiséra, který má smysl pro humor a povede pěvce k přirozenému projevu. „Zvolil jsem Sandroniho, který by jako Ital mohl této opeře dodat něco ze svého rodného kraje,“ uvedl.

Italský režisér Simone Sandroni se při výsledné podobě inscenace inspiroval neorealistickým obdobím italského filmu a také vlastními vzpomínkami. „V Donizettiho opeře je spousta detailů, které mi připomínají mé vlastní dětství, například to zlaté vozítko měl můj dědeček a jako malý kluk jsem s ním jezdil. To, které je na scéně, jsem nechal přivézt z italského venkova,“ upozornil Simone Sandroni.

„Pro mě jde o první operní režii a úžasné dobrodružství. S Lenkou jsme zvyklí, že propojujeme tanec a zpěv,“ řekl režisér. Z Itálie sice odešel před mnoha lety, nicméně doufá, že ta podstata v něm zůstala. Jde mu o to, aby se pěvci vyjadřovali spontánně a doprovázeli to patřičnými gesty, poněkud jinými, než jsou zvyklí. „Po sólistech jsem chtěl, aby nešli na jeviště s tím, že budou zpívat. Musí něco vyprávět a být v interakci s jinými postavami,“ vysvětlil.

Lenka Flory se k opeře dostala potřetí, ale poprvé jako autorka scény. „Snažila jsem se, aby byla přirozenou součástí akcí na jevišti - nikdy mi nešlo jen o dekoraci,“ uvedla. Dopravní prostředky, které se používají, dovezla z Itálie, moped například v jedné vesnici vyměnila za „basu plzeňského“.

Děj Nápoje lásky je komickou parafrází na pověst o Tristanovi a Isoldě, kterou hlavní hrdinka Donizettiho opery, bohatá a krásná Adina, předčítá své přítelkyni. Do Adiny je marně zamilován plachý venkovan Nemorino. Situaci zkomplikuje příchod vojáků, vedených seržantem Belcorem, který se Adině začne dvořit. Zároveň však přijíždí mastičkář Dulcamara a nabízí zázračný nápoj, který přivolá lásku každé ženy.

Nejbližší reprízy se uskuteční 17., 19. a 31. prosince.

-Kateřina Kněžíková (Adina) a Peter Berger (Nemorino) v inscenaci opery Národního divadla Nápoj lásky
-Kateřina Kněžíková (Adina) a Peter Berger (Nemorino) v inscenaci opery Národního divadla Nápoj lásky
Více fotek
  • -Kateřina Kněžíková (Adina) a Peter Berger (Nemorino) v inscenaci opery Národního divadla Nápoj lásky autor: Hana Smejkalová, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2178/217790.jpg
  • Peter Berger (Nemorino) a Kateřina Kněžíková (Adina) v inscenaci opery Národního divadla Nápoj lásky autor: Hana Smejkalová, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2178/217793.jpg