Palácové zahrady zvou na vánoční atmosféru

Praha – Palácové zahrady pod Pražským hradem se dnes poprvé v zimě otevírají veřejnosti. Návštěvníci se až do neděle 19. prosince kromě procházení mohou seznámit s lidovými řemesly či si připomenout starší vánoční zvyky. Sváteční atmosféru mohou prožít i děti, pro které jsou nachystány v Galerii Ledeburského paláce akce pro nejmenší. Děti si samy mohou vytvořit betlém, vyzkoušet si tradiční barvení perníčků a uvidí vánočního anděla. Vstup do zahrad je zdarma.

„Centrum dění je umístěno do jižní části Ledeburské zahrady, ale zpřístupněny jsou i ostatní zahrady, ovšem v nižších patrech a vždycky se musíme řídit podle aktuálního stavu sněhu. Zahrady mají v zimě neopakovatelnou atmosféru. Je zde řada altánků a lucerny dokáží nádherně nasvítit jednotlivá místa,“ informovala vedoucí zahrad Helena Doubková z NPÚ.

Děti základních i mateřských škol se také mohou zapojit do soutěže JEŽÍŠEK ON LINE o nejkrásnější vánoční ozdoby. Nemusí je do zahrad přímo nosit, stačí, když je vyrobí a jejich fotografie pošlou elektronickou poštou.

Video Palácové zahrady
video

Palácové zahrady

„Interaktivní betlém je určen dětem, které si betlém staví samy a mají za úkol u toho přemýšlet, co v betlémě tehdy mohlo být a co ne. Máme připraveny různé chytáky jako např. telefon nebo brambory apod. Ve vnitřních prostorách jsou připraveny ukázky současných řemesel, například SPŠ ukazuje výrobu dřevěných hraček,“ upřesnila Doubková.

Komplex barokních zahrad tvoří zahrady Ledeburská, Malá a Velká Pálffyovská, Kolowratská, Malá Fürstenberská a Velká Fürstenberská zahrada. Pro veřejnost byly zatím zahrady otevřené vždy od dubna do října. Jižní svah pod Pražským hradem se utvářel od středověku až do 19. století. Dodnes na něm najdeme stopy gotického opevnění, užitkových zahrad renesančních šlechtických paláců i reprezentativní barokní květinové partery. Krása architektury se tu doplňuje s přírodními zákoutími, členitý terén je doslova posetý fontánami, tajemnými schodišti a průchody, gloriety, loggiemi s úchvatnými výhledy na centrum Prahy. V Ledeburské zahradě s reprezentační Salou Terrenou se koná řada kulturních akcí.

Zahrady jsou navzájem průchozí, mají tři vstupy a výstupy : Valdštejnské nám. 3 (Ledeburský palác), Valdštejnská ul. 12-14, Pražský hrad - Zahrada Na Valech - Parter Ledeburské zahrady je zpřístupněn pro vozíčkáře.

Palácové zahrady pod Pražským hradem
Palácové zahrady pod Pražským hradem
Více fotek
  • Palácové zahrady pod Pražským hradem zdroj: Pražský hrad http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2180/217935.jpg
  • Palácové zahrady pod Pražským hradem zdroj: Pražský hrad http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2180/217928.jpg
  • Palácové zahrady pod Pražským hradem zdroj: Pražský hrad http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2180/217925.jpg