První lásky Ivana Klímy, všechny hezky pohromadě

Praha – První svazek sebraných spisů Ivana Klímy s názvem Moje první lásky (a jiné milostné povídky) bude dnes pokřtěn v nakladatelství Akademia. Publikace obsahuje starší prózy, z nichž ta nejstarší je z padesátých let. Titulní povídkový soubor Moje první lásky se dočkal několika vydání a patří k nejčtenějším knihám Ivana Klímy. Milostné zážitky mladých lidí autor líčí s jemnou ironií, ale také s hlubokomým porozuměním.

"Do prvního svazku svých spisů jsem zařadil prózy, které by se daly zjednodušeně nazvat milostné. Porušil jsem úmyslně časovou posloupnost jejich vzniku. Zařadil jsem je do první části prózy shrnuté do knihy Moje první lásky,napsané na sklonku sedmdesátých a v začátku osmdesátých let, snažil jsem se v nich totiž vylíčit pocity spíše pubertálního toužení než skutečné milostné zážitky. Teprve po nich následují povídky o zralejších vztazích, ačkoliv většina z nich vznikala v letech šedesátých. Zařadil jsem také krátkou prózu ze své první povídkové knihy Bezvadný den, která vznikala ještě v padesátých letech. Kratičká Láska je jistě dosti naivní, ale ve své době měla smysl i tím, že se naprosto vyhnula všem dobovým literárním rituálům a manýrám. Byla o lásce – o ničem víc. Zbylé povídky pak jsou ze dvou sbírek: Milenci na jednu nocMilenci na jeden den," uvádí v anotaci autor.

„Řekl bych, že většina autorů píše i o svých milostných zkušenostech. Ty moje první lásky jsou vesměs lásky platonické, např. námětem jedné z nich je z období, kdy jsem byl v Terezíně a po krátkou dobu jsme tam dostávali na den šestnáctinu litru mléka. Vydávala ho velmi hezká dívka, která mi nalévala snad půl litr. Když to takto pokračovalo asi čtyři dny, došel jsem k názoru, že mě miluje, a tak jsem se i já poprvé zamiloval. Důvod byl pochopitelně jiný, ale to už nechám čtenářům,“ přiblížil něco z obsahu spisovatel v rozhovoru pro ČT24.

„Literatura je vždycky o vztazích a zvláště v dnešní době považuji toto téma za klíčové. Vlastně hlavním tématem mých knížek byla vždycky vzplanutí spojená s komplikacemi, které to přinášelo,“ uzavřel hovor o knize Ivan Klíma.

Ivan Klíma při přebírání Ceny Karla Čapka
Ivan Klíma při přebírání Ceny Karla Čapka