Angelo Neumann se vrátil do Státní opery

Praha – Když byla v roce 1900 mezi studenty vyhlášena anketa s otázkou, která je nejvýznamnější pražská kulturní instituce, 85 procent z nich uvedlo, že Nové německé divadlo. V té době byl ředitelem dnešní Státní opery Angelo Neumann, od jehož úmrtí uplyne 20. prosince sto let. Státní opera tuto osobnost operní scény připomněla zahájením výstavy a také slavnostním koncertem. Dramaturgie večera vycházela z repertoáru Neumannovy éry. Pod dirigentským vedením současného ředitele opery Olivera Dohnányiho zazněly ukázky z děl Wagnera, Leoncavalla, Rossiniho, Verdiho a Boita.

„Ovlivňoval po 22 let kulturní život Prahy tak jako nikdo jiný,“ říká o Neumannovi dramaturgyně Státní opery Jitka Slavíková. Úspěšný barytonista a ředitel s bohatou divadelní zkušeností, vídeňský rodák Angelo Neumann, vytvářel dějiny Nového německého divadla celých 22 let, od zahájení činnosti divadla 5. ledna 1888 Wagnerovou operou Mistři pěvci norimberští až své smrti v roce 1910.

Těžištěm repertoáru Nového německého divadla byla tvorba Richarda Strausse a hlavně dílo Neumannova osobního přítele Richarda Wagnera. „Wagnerovi udělal obrovskou reklamu tím, že hrál jeho Ring ve zhruba 27 různých městech. Tak vlastně vytáhl Wagnerovu operu z Bayreuthu, kde se do té doby hrála,“ upozornil Oliver Dohnányi.

S Richardem Wagnerem je spjato i působení další významné osobnosti světových dějin hudby ve Státní opeře – Gustava Mahlera; ten zde uvedl v české premiéře Wagnerovu Valkýru i Zlato Rýna. „Neumann byl schopen pozvat významné sólisty, významné umělce. Zpíval tu i Enrico Caruso, který dokonce nakreslil Neumannův portrét,“ doplnil Dohnányi.

Pocta Angelu Neumannovi

Neumann se těšil pověsti osvícené osobnosti. „Podporoval penzijní spolek, podporoval charitativní akce, zavedl výrazně nižší vstupné pro sociálně slabší vrstvy obyvatelstva,“ vyjmenovala ředitelovy aktivity Jitka Slavíková. Je proto paradoxem, že poslední místo odpočinku takto významné kulturní osobnosti bylo dlouhou dobu neznámé. Hrob Angela Neumana ve Strašnicích byl zrekonstruován teprve nedávno. Včera odpoledne se u něj konal pietní akt, který předcházel vernisáži výstavy připomínající sté výročí úmrtí prvního ředitele Německého divadla.

Expozice nazvaná Pocta Angelu Neumanovi byla vytvořena z fondů Státní opery Praha. Na prvním balkoně historické budovy nabízí na dvaceti panelech dobové fotografie, divadelní cedule, scénické návrhy a další dokumenty vztahující se k Neumannově ředitelské éře v letech 1888 až 1910.

Státní opera Praha
Státní opera Praha
Více fotek
  • Státní opera Praha autor: Ondřej Kocourek, zdroj: Státní opera Praha http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/953/95254.jpg
  • Angelo Neumann na portrétu od Erica Carusa zdroj: Státní opera Praha http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2182/218133.jpg