Besser poslechl komisi: Národní knihovnu povede Böhm

Praha - Ministr kultury Jiří Besser schválil rozhodnutí výběrové komise a novým ředitelem Národní knihovny jmenuje Tomáše Böhma, který osm let vedl českou pobočku vydavatelství Ringier. Do funkce nastoupí 1. ledna. Böhm uspěl v konkurenci čtyř kandidátů - podle devítičlenné komise především díky svým manažerským zkušenostem. Ministerstvo kultury už ve středu 15. prosince prozradilo, že komise Besserovi doporučila jedno jméno, všech devět hlasů získal právě Böhm.

Svou roli pravděpodobně sehrál i fakt, že Národní knihovna čerpá v současné době stovky milionů investic na rekonstrukci Klementina a další rozsáhlé investice ji ještě čekají. Manažerská zkušenost je v takovém případě pochopitelně obrovskou předností, uvedlo k doporučení komise ministerstvo kultury na svých stránkách.

Komise vybírala ze čtyř uchazečů. Těmi byli kromě Böhma bývalá vedoucí oddělení knihoven ministerstva kultury Blanka Koubová, někdejší tajemník Svazu českých knihkupců a nakladatelů a současný šéfredaktor časopisu Grand Biblio Jaroslav Císař a architektka Eva Heyworth. Současný ředitel Pavel Hazuka se nepřihlásil.


Tomáš Böhm (* 1961) je absolventem pražské VŠE, studoval také v Londýně. V 90. letech pracoval v několika společnostech jako konzultant a posléze jako finanční ředitel společnosti Creditanstalt Securities. Na přelomu tisíciletí se stal finančním ředitelem společnosti Ringier ČR, kde působil jako člen představenstva. Od roku 2001 pak společnost pět let vedl. V posledních letech se věnuje ekonomickému poradenství, krizovému managementu, mediálnímu poradenství v oblasti tiskových médií a knižní produkce. Loni se zúčastnil konkurzu na nového ředitele pražské zoologické zahrady.


Výběrovou komisi zajímalo stanovisko kandidátů na rekonstrukci barokního objektu Klementina a na výstavbu depozitářů v Hostivaři. Zájemci o vedení knihovny měli také předložit návrh koncepce rozvoje knihovny a jejího financování do roku 2016.

Dokončení revitalizace Klementina a dostavění depozitáře v Hostivaři jsou těmi hlavními úkoly, které má před sebou nový ředitel knihovny. Oprava Klementina přitom vzbuzuje velké pochybnosti nejen po stránce památkářské, ale i finanční – projekt si má vyžádat více než 2 miliardy korun, což je částka, za kterou by se dala postavit nová budova. Národní knihovna přitom dlouhodobě trpí nedostatkem finančních prostředků.

0„Myslím, že by mohl být tím správným manažerem, který dovede veškeré investice a vše, co je potřeba v Národní knihovně, do zdárného konce tak, aby Národní knihovna mohla sloužit v nově opravených prostorách Klementina co nejdříve a co nejširší veřejnosti.“

„Rád bych viděl nejen čerpání prostředků ze státního rozpočtu, ale i další zdroje, tedy vícezdrojové financování - sponzoring, fundraising,“ plánuje Böhm. Ministr kultury sází na Böhmův manažerský přístup, ve vedení velkých kulturních institucí by rád viděl zkušené manažery, nikoliv umělce. I proto komise, která se ve finále rozhodovala mezi Böhmem a Jaroslavem Císařem, nakonec Besserovi doporučila Böhma. Císař ji sice zaujal jako odborník, nepřesvědčil ji ale jako manažer.

„Mohu přinést manažerský přístup k věcem,“ slibuje nový ředitel. Pro zpravodajský web ministerstva naznačil i své nejbližší kroky: „Je třeba opravdu velmi rychle prověřit dosavadní investiční kroky Národní knihovny a zbavit je třeba i určitých podezření, která se objevují v médiích. Na to jsem připraven a ubezpečuji každého, že v tomto směru zkušenosti mám.“

Chce se také obklopit kvalitním týmem, aby kompenzoval nedostatky v odborných knihovnických znalostech, které mu komise vytkla. Rád by také obnovil poradní sbor knihovny a otevřel instituci více veřejnosti.