Velká divadelní sobota spojí Merlina

Praha – Švandovo divadlo na pražském Smíchově zve milovníky divadla na „nevšední událost s vodopádem divadelního prachu na kabátě, který si nelze splést se sněhem“. Velká divadelní sobota nabídne 18. prosince 24hodinový projekt, jehož součástí bude mimochodem premiérové uvedení obou dílů inscenace Merlin – Zrození a Grál – v jednom dni. Divadelní maraton odstartuje v sobotu v devět hodin ráno programem pro děti. Až do nedělních sedmi hodin ráno se účastníci mohou těšit na živá setkání nejrůznějších lidí, médií, stylů a žánrů.

„V předvánočním čase se pokusíme narušit vrcholící nervozitu a povinnou rodinnou radost. A to divadelním hodováním, kterému jsme přidělili přívlastek Velká divadelní sobota. Tentokrát s podtitulem Zastavení v čase,“ popisuje nový projekt umělecký šéf Švandova divadla Dodo Gombár.

Součástí celodenního divadelního svátku budou činohra, loutkové divadlo pro děti, improvizace, koncerty, vernisáž, workshopy, a dokonce půlnoční živý orloj. „Hodiny a minuty budou naplněny po okraj, s možností neodejít, nebo utéct do zimy, potkat se jen tak, naoko trochu plánovaně, ale přitom spontánně,“ zve Gombár „na druhý břeh“ Vltavy do Švandova divadla.

Konkrétní pozvánkou z programu jsou jazzový orchestr Příliš mnoho saxofonů, vánoční pohádka souboru Buchty a loutky, vernisáž fotografií Alžběty Jungrové nebo jízda tramvají do stanice Východ s hudebním doprovodem. Největší divadelní událostí bude zřejmě uvedení obou částí hry německého autora Tankreda Dorsta Merlin: Zrození a Merlin: Grál pod názvem Merlin aneb Pustá zem.

Merlin: Grál - z velkoleposti do nitra

Druhou část divadelního zpracování artušovských legend uvedlo divadlo v premiéře 11. prosince. Stejně jako první část, která se hraje od října, vznikla v režii Doda Gombára. „Je to jakýsi přepad do něčeho iracionálního, fantaskního, snového,“ říká o inscenaci Merlin: Grál. Oproti první, v mnohém „velkolepé“ části, se druhá část dostává k niterným zákoutím hlavních postav, k jejich osamocením.

V komornějším představení ponechal režisér jen část postav z prvního dílu. O to více se mohl soustředit na jejich životní osudy, na střety, k nimž muselo zákonitě dojít. Král Artuš musí čelit nejen nepřehlédnutelnému odhalení nevěry Ginevry a Lancelota, ale i stanout v bitvě válečné i soukromé tváří tvář nevlastnímu synu Mordredovi. „Merlin je postava, která se mnohokrát obětuje, aby se ostatní mohli skrze jeho utrpení najít,“ doplnil představitel Merlina Csongor Kassai.

Další role ztvárnili Robert Jašków, Kamil Halbich, Petra Hřebíčková, Kristýna Frejová nebo Zuzana Onufráková. Dvě posledně jmenované hrají mužské postavy Sira Lancelota a Sira Mordreda. „Pokud se přes čtyři měsíce jako žena zabýváte hledáním mužské energie, je to psychicky náročnější, než kdybyste hrála jakýkoli typ ženy,“ uvedla Frejová. Nejbližší představení hry Merlin: Grál, nepočítáme-li Velkou divadelní sobotu, má Švandovo divadlo na programu 14. ledna.