Martina Růžka proslavily role zlosynů

Praha - Za své bohaté kariéry patřil Martin Růžek, který zemřel před 15 lety, 18. prosince 1995, mezi nejobsazovanější české herce. Proslavil se zejména rolemi padouchů - zahrál si fanatického jezuitu Koniáše v Temnu či biskupa v Kladivu na čarodějnice a každý rok na Vánoce můžeme obdivovat jeho krále Kazisvěta v pohádce Princezna se zlatou hvězdou na čele.

Dokázal však ztvárnit i mnoho komických, svérázných či moudrých mužů - například ve snímcích Poslušně hlásím, Pan Vok odchází a Causa Králík nebo v seriálech Doktor z vejminku, Cirkus Humberto a Hříšní lidé města pražského. Díky svému nezaměnitelnému hlasu získal mnoho skvělých příležitostí i v rozhlase a dabingu.

Martin Růžek, původním jménem Martin Erhart, se narodil 23. září 1918 v Červeném Kostelci na Náchodsku. Na herectví se dal poté, co nacisté zavřeli české vysoké školy a musel přerušit studia lesního inženýrství na pražské technice. Začínal jako ochotník a účinkoval v kočujících společnostech, hrál a režíroval v celé řadě českých měst. V letech 1957 až 1963 byl členem souboru Divadla na Vinohradech, poté až do roku 1990 působil v činohře Národního divadla.