Cenám Elsa dominoval snímek Archiv

Praha - Nejvíce televizních cen Elsa dnes získal film, který vysílala Česká televize na programu ČT 1, režisérky Lucie Bělohradské Archiv. Komorní příběh, který začíná návštěvou archivu Státní bezpečnosti v Pardubicích a šokujícím poznáním, porotu České filmové a televizní akademie (ČFTA) přesvědčil hned třikrát. Cenu si odnesli protagonisté snímku František Němec a Emília Vášáryová za herecké výkony v původní televizní dramatické tvorbě. Třetí Elsa připadla režisérce Bělohradské. ČFTA, která si k rozhodování přizvala téměř tři desítky odborníků a udělovala ceny ve 13 kategoriích. Její uznání získaly vesměs pořady vysílané Českou televizí, jen v kategorii Magazín vyhrál pořad televize Nova Noc filmových nadějí. Záznam vyhlášení televizních cen Elsa můžete sledovat v archivu iVysílání.

ČT 1 se může pochlubit cenami Elsa v kategoriích Zahraniční televizní pořad hraný (Katyň), Zábavný pořad (Všechnopárty) či Animovaný pořad (Dějiny udatného českého národa). Připočítat si může i Elsu, kterou získal Karel Šíp jako moderátor Všechnopárty, a který vyhrál nad zdatnými soupeři Janem Krausem a Václavem Moravcem. Sněžnou noc, za níž dostal cenu scenárista Vladimír Körner v kategorii Původní televizní dramatická tvorba, rovněž mohli vidět diváci na ČT 1. Stejně tak i ČFTA dnes oceněnou nejlepší původní inscenaci Nespavost mladé režisérky Lenky Wimmerové, v níž se sešly Hana Maciuchová, Klára Melíšková či Bořivoj Navrátil.

Mezi publicistickými a diskusními pořady si nejlépe vedla Historie.cs, v dokumentech Neznámí hrdinové a nejlepším zahraničním nehraným televizní pořadem se stal snímek Hitler a Mussolini. Tyto tři čerstvé držitele Elsy mohli diváci zhlédnout na ČT 2.


Ceny Elsa založila ČFTA na podporu původní české dramatické tvorby. První tři ročníky se uskutečnily pouze na internetu, na televizní obrazovky se přesunuly od roku 2004. Letošního vyhlašování, které dnes vysílala ČT2 stejně jako loni v předtočeném pořadu, se ujali Lenka Vychodilová a Tomáš Hanák, herci bytostně spjatí s pražským divadlem Sklep.