Gulliver 21. století je vejtaha v teniskách

Los Angeles – Moderní, rodinná, komediální a 3D je filmová verze knižního příběhu Jonathana Swifta Gulliverovy cesty. Lemuel Gulliver není ve filmu Roba Lettermana kapitánem ztroskotané obchodní lodi, ale úředníkem v newyorském nakladatelství, který sní o velké kariéře autora cestopisů. „Gulliverovy cesty jsou především o postavách, vztazích a silných emocích. Není jednoduché prodat vztah mezi deseticentimetrovou postavou a obrem. Efekty a 3D jsou jen třešinkou na dortu,“ tvrdí režisér.

Když psal Jonathan Swift v 18. století Gulliverovy cesty, svět ještě nebyl zcela objeven a existence ostrova zabydleného malinkatými lidmi se nezdála docela nepředstavitelná. Tvůrci filmové adaptace se ale snažili prý příběh upravit tak, aby byl zajímavý pro současné diváky. „Swiftova kniha je pořád skvělá a zůstává neuvěřitelně dobrou klasikou, pro dnešní děti jsme ale nechtěli udělat dobový kostýmový kus, kde bych mluvil angličtinou 18. století. Chtěli jsme ten příběh přenést do současnosti. Udělat jej čerstvější a přitažlivější pro dnešek,“ potvrdil představitel Gullivera Jack Black.

Filmaři chvíli zvažovali, že by Gulliverovo dobrodružství přesunuli na jinou planetu, ale nakonec ho nechali proplout několika dimenzemi do alternativního světa. Do země liliputánů se Lemuel propadne poté, co se z New Yorku vypraví napsat článek o bermudském trojúhelníku. „V New Yorku si Gulliver připadá strašně malý, chce dělat velké věci, ale bojí se. Když se ocitne v Liliputánii, začne se cítit velký, což je ale jen pocit založený na falešných předpokladech,“ dodává Rob Letterman.

Obyvatele neznámé země, kteří jsou dvaadvacetkrát menší než on, ohromí svými nafoukanými historkami o tom, jak vymyslel největší vynálezy světa a jak byl ve středu dění nejdůležitějších světových událostí. Bublina splaskne, když vede liliputány do bitvy proti jejich dlouhodobým nepřátelům. A následuje poučení - teprve, když Gulliver pochopí, že důležité je, jak velký je uvnitř, stane se z něj skutečný velikán.

Příliš humoru, málo Swifta?

Režisér Rob Letterman, známý svým animovaným snímkem Příběh žraloka, nevytvořil přímo parodii Swiftových Gulliverových cest, záměrně vtipně vypointovaných, komických scén a gagů je ale ve filmu požehnaně, takže někteří kritici už před premiérou hovořili o jistém „poklesu úrovně“. „Určitě se najdou zuřiví fanoušci Jonathana Swifta, kteří řeknou, že je to pitomost,“ odhaduje i Emily Bluntová, která si zahrála liliputánskou princeznou Mary. A dodává: „Ale co na tom záleží.“

Do amerických kin vstoupily Gulliverovy cesty na Boží hod, česká premiéra je plánována na 20. ledna příštího roku. Kromě Jacka Blacka a Emily Bluntové se filmu objeví Jason Segel, Amanda Peetová, Chris O'Dowd nebo Billy Connolly.

Jack Black ve filmu Gulliverovy cesty
Jack Black ve filmu Gulliverovy cesty
Více fotek
  • Jack Black ve filmu Gulliverovy cesty zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2192/219185.jpg
  • Jack Black ve filmu Gulliverovy cesty zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2192/219187.jpg