Divadlo Apropo sehrálo na Pražském hradě Živý betlém

Praha - Zasněžené třetí nádvoří Pražského hradu ožilo dnes odpoledne Živým betlémem. Členové divadelního souboru Apropo tu sehráli dvě tato představení, jejichž kulisou je Zlatá brána katedrály sv. Víta. Další dvě reprízy se na stejném místě uskuteční v neděli 26. prosince odpoledne. Součástí charitativního představení je i koleda, kdy herci vybírají peníze na konto sbírky Pomozte dětem. Za deset let tak přispěli částkou sto tisíc korun.

Charitativní představení Živý betlém patří k vánoční kulturní nabídce Pražského hradu. Také letos zde tucet herců oživil příběh starý více než dva tisíce let. Na začátku produkce se všechny postavy scházejí ze tří stran nádvoří za zpěvu koled, stejně jako kdysi přicházeli poutníci k jesličkám do skutečného Betléma. Jejich spontánní doprovod tvořili náhodní návštěvníci Hradu, zvědaví, co se bude dít. Zhruba dvacetiminutové představení sledovalo i přes mráz a silný vítr několik desítek lidí.

Svatá rodina a andělé se vydali od hlavní brány katedrály, tři králové šli od baziliky svatého Jiří a nejkratší cestu měli pastýři a děvečky, kteří vycházeli od rohu nádvoří u Býčího schodiště. Před postranní bránou katedrály a pod mozaikou Posledního soudu se pak odehrál příběh o narození Ježíška, sestavený z lidových vánočních her a méně známých koled. Ani v tomto představení nechybí konflikt, o který se postarají čert s andělem.

Představení se pořádá ve spolupráci se Správou Pražského hradu, stejně jako velikonoční pašije. Dnešní produkce se na Hradě konala popáté, ovšem v Praze má tradici už osmiletou. „Hledali jsme vždy místa se zajímavým geniem loci, ale Zlatá brána katedrály je místem nejdůstojnějším,“ uvedl režisér Filip Jan Zvolský. V roce 2003 se hrál Živý betlém poprvé na plošinách mezi opěrným systémem Týnského chrámu, které vytvářejí jakási přirozená podia. O rok později diváci Betlém nalezli u Lorety a v roce 2005 před kostelem svatého Jana Nepomuckého na Hradčanech. Na Pražský hrad Divadlo Apropo poprvé zavítalo v roce 2006.

Na původní místa se chce tento soubor vrátit. „Zlatou bránu katedrály neopustíme, ale rádi bychom jednou vyrazili na pochod Prahou, kdy bychom představení během jednoho dne sehráli na všech těchto místech. Další zastavení by mohla být třeba na schodech z Kampy na Karlův most či na Radničních schodech, a Zlatá brána by byla naším cílem,“ vysvětlil režisér.


Divadlo Apropo hraje už deset let, mezi jeho produkce patří i pašijové hry na Pražském hradě Jidáši, kam jdeš? Soubor tvoří studenti a absolventi Vyšší odborné školy herecké, konzervatoře, DAMU a JAMU. Uvádějí autorské inscenace dvojice Filip Jan Zvolský (text a režie) a Marek Popp (hudba) i hry přejaté, a věnují se jednorázovým akcím v plenéru.