Západočeši se dočkají stálé expozice o své historii

Plzeň - Západočeské muzeum v Plzni vybuduje za 34 milionů korun stálou historickou expozici. Nejvýznamnější muzejní ústav na západě Čech je jediný svého druhu v České republice, kde taková expozice chybí. Připravuje ji už deset let, o dotace žádá tři roky. Nyní muzeum uspělo v regionálním operačním programu ROP. Možnost dozvědět se více o vývoji a minulosti kraje budou mít návštěvníci od poloviny roku 2013.

Stálá výstava v Plzni byla zrušena Němci v roce 1943 a od té doby neexistuje. Cenné sbírkové předměty zůstávají v depozitářích. Nová expozice vznikne v celém prvním patře opravené hlavní budovy v Kopeckého sadech na ploše téměř 1 000 metrů čtverečních. Jedno křídlo bude věnováno etapě od mladšího období starší doby kamenné, tedy od nejstaršího osídlení západních Čech, až po vznik českého státu v 10. století. Druhé křídlo pak etapě do poloviny 19. století.

"Chceme, aby…

… se návštěvníci dozvěděli, proč tady lidé bydlí, jakou má kraj minulost." /František Frýda, ředitel muzea/

„Smlouvu o dotaci podepíšeme v lednu, ihned poté vypíšeme výběrové řízení na provedení expozice a v červnu začneme,“ prozradil ředitel muzea František Frýda. Peníze půjdou na výrobu expozice, interaktivní programy a projekce, ale také na grafiky, plošné tisky, repliky předmětů i modely, jejichž výroba podle ředitele na rozdíl od techniky zdražila.

Celkové náklady jsou ale podle Frýdy velmi nízké díky tomu, že muzejní pracovníci provádějí řadu činností zdarma, například výtvarné řešení a scénáře. „Atraktivní expozice bude scénicky pojatá. Nebudou to žádné hranaté vitríny vedle sebe. Vše bude na míru podle exponátů i tématu,“ dodal.

Expozice nabídne kompletní pohled na historii Plzně a západu Čech s přesahem do Bavorska. Představí kraj jako nedílnou část historického a kulturního vývoje Evropy. To je základní předpoklad, aby vznikl vztah lidí k danému území, domnívá se ředitel. 

Západočeské muzeum
Západočeské muzeum