Chvála Vídně: Po Rumkugelbahn zpátky do dětství

Praha – V duchu starosvětské rakouské metropole se nese třetí výstava v pražské galerii Křehký. Chvála Vídně patří předevšm vyhlášené vídeňské sklárně Lobmeyr a projektům českých i rakouských designérů, které byly k vidění na Vienna Design Week. Obojí představuje výstava v Praze poprvé. Možnost prohlédnout si výrobky Maxima Velčovského nebo studia Olgoj Chorchoj mají návštěvníci do 18. února.

"Galerie chce přinášet do světa současného designu a do Prahy věci, které mají svůj charakter, mají svůj příběh a mají tu moc vlastně z nás, s nějakou nadsázkou, dělat hrdiny právě díky tomu, že nejsou obyčejnými věcmi, ale jsou našimi partnery. Protože mají silné designérské příběhy, mají silnou inspiraci," upozorňuje spoluautor výstavy Jiří Macek.

Expozice nazvaná Chvála Vídně nabízí podívanou na produkci sklárny, kterou galerie Křehký mimochodem od letošního prosince zastupuje exkluzivně na českém trhu. Pecemi sklárny Lobmeyr prošly kousky od světových designérů jako Adolf Loos nebo Josef Hoffmann, ale také třeba českého designéra Maxima Velčovského. Ten je architektem výstavy v galerii Křehký a zároveň jsou na ní k vidění i některé jeho produkty.

Jeho světelná instalace City Shades se stala hitem Vienna Design Week v roce 2008, kdy také získala cenu časopisu Wallpaper – Wallpaper Design Award. Velčovský využil nejrůznějších skleněných artiklů, prvků křišťálových lustrů firmy Lobmeyr a na principu stínového divadla z nich vytvořil siluety měst – New Yorku, Mosky, Vídně –, v nichž jsou lustry rakouské sklárny zastoupeny. Z produkce Lobmeyr pochází také nápojové sklo, které Velčovský opět spojil s částmi lustru při tvorbě pozoruhodných sklenic.

Na Vienna Design Week, tentokráte letošním, byl představen i projekt studia Olgoj Chorchoj nazvaný Zpátky do dětství. Tvoří ho skutečné realizace studia, ovšem zvětšené ve dvojnásobném poměru. „Díky tomuto momentu se staneme malými dětmi, které vzhlíží ke stolu a dívají se na skleničky, které jsou nesmyslně veliké,“ vysvětluje Jiří Macek.

Dalším, obdobně hravým exponátem výstavy je například Rumkugelbahn – lanovka, která vozí rumové pralinky po krajině sestavené z objektů současných rakouských designérů. Jejími autory je dvojice vídeňských tvůrců působících pod názvem mischer'traxler.

Chvála Vídně v galerii Křehký
Chvála Vídně v galerii Křehký
Více fotek
  • Chvála Vídně v galerii Křehký zdroj: galerie Křehký http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2208/220775.jpg
  • Chvála Vídně autor: Bára Prášilová, zdroj: galerie Křehký http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2215/221444.jpg