Mafiánské dny: Corleone a Al Pacino v HD kvalitě

Praha – V lednu mají návštěvníci dvanácti kin po celé České republice možnost zajít na tři slavné mafiánské filmy. Coppolův Kmotr a Kmotr II a drama Neúplatní s Kevinem Costnerem se promítají z digitálně zrestaurovaných kopií. Zrestaurovaná podoba prvního Kmotra byla k vidění už loni společně s dalšími filmy, které společnost Aerofilms uváděla v HD kvalitě. Projekt byl velmi úspěšný, organizátoři se proto rozhodli akci zopakovat, k filmům připravili letos i doprovodný program.

Všechny tři filmy minipřehlídky se zapsaly do historie kinematografie. Diváci teď mají díky zrestaurování možnost vidět je v takové kvalitě, jako by mezi jejich natočením a současností neuběhly desítky let. „Mohou je vidět bez jakýchkoli artefaktů, které zanechal čas. Nejčastější jsou škrábance a špíny, ale také plísně,“ doplnil specialista na zrestaurované filmy Ivo Marák.

Oscarový snímek Kmotr natočil Francis Ford Coppola v roce 1972 podle stejnojmenného románu Maria Puza. Do hlavní role patriarchy mafiánské rodiny Corleonů obsadil Marlona Branda, přestože měl pověst obtížného a nespolehlivého herce, místo Franka Sinatry, který o roli velmi stál. Brandovi zdatně sekunduje Al Pacino, představitel Corleonova nejmladšího syna Michaela.

„Film se v 70. letech nemohl promítat v Československu pro své údajné glorifikování zločinu a násilí, přestože kniha, na jejímž základě byl natočen, byla běžně v knihkupectví k dostání,“ doplnil pro zajímavost ředitel pražského kina Světozor Petr Jirásek. V roce 1974 přišlo do kin pokračování úspěšné gangsterky, opět v režii F. F. Coppoly. Herecky Al Pacinovi v Kmotrovi II, prvním filmovém pokračování, které získalo Oscara, sekunduje Robert De Niro.

O 13 let později De Niro zaujal jinou gangsterovskou rolí – coby král podsvětí Al Capone v akčním dramatu Neúplatní. V příběhu, odehrávajícím se v době prohibice v Chicagu, stojí proti Al Caponovi na druhé straně zákona federální agent Eliot Ness (Kevin Costner) a Malone (Sean Connery), mazaný irský policejní veterán, který učí Nesse, jak se nenechat zabít: střílet rychle a střílet jako první.

„Kdo by rád viděl originál přestřelky na schodech, kterou parodoval film Bláznivá střela, kdo si neumí představit, jak je možné do gangsterky zařadit odkaz na film Křižník Potěmkin, ten by si neměl nechat ujít film Neúplatní režiséra Briana de Palmy,“ zve do kina Ivo Andrle, dramaturg distribuční společnosti Aerofilms, která přehlídku mafiánských filmů pořádá.

Aerofilms lednovou minisérií navazuje už na dřívější uvedení filmové klasiky v ditigální kvalitě s nejvyšším rozlišením. Na přelomu roku 2009 a 2010 se promítalo – kromě už zmíněného Kmotra - také Někdo to rád horké a Život je krásný. Úspěšné bylo i prosincové promítání tří zrestaurovaných snímků s Audrey Hepburnovou. Jen do Světozoru na ni přišlo na tři tisíce diváků. U mafiánských snímků očekávají organizátoři podobnou návštěvnost.

Seznam kin i časů promítání najdete na stránkách festivalu.

Kmotr II
Kmotr II
Více fotek
  • Kmotr II zdroj: Paramount Pictures http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/711/71006.jpg
  • Mafiánské filmy zdroj: Aerofilms http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2222/222105.jpg
  • Robert De Niro jako Al Pacino ve filmu Neúplatní zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2221/222095.jpg