Film festival v dřevěné vesnici odstartoval

Drvengrad/Srbsko - Režisér Emir Kusturica pořádá v uměle postavené, tradiční srbské vesnici, která byla vytvořená pro natáčení jeho filmu Život je zázrak, filmový festival. Ze skanzenu se stalo vyhledávané kulturní centrum. Kusturica své hosty na místo vysoko v srbských horách sváží vlastním vrtulníkem. Festival v Drvengradu má být protipólem hollywoodské produkci a dát šanci mladým filmařům. Jeho atmosféra si nezadá s Kusturicovými filmy.

„Nikdo mi nevěřil, že postavím vlastní město. Všechny peníze, co jsem vydělal z kina a z muziky, jsem do toho dal. Já nepotřebuji peníze na kokain nebo holky,“ prohlásil šťastný režisér, který v přepočtu za 300 milionů korun nakoupil v okruhu sta kilometrů dřevěné domy a přestěhoval je na jediné místo. Vedle kostela nebo mlýna tu najdete dva nejmodernější kinosály v Srbsku, hotely, bazén nebo také imaginární vězení pro vybrané politiky. Na provoz vesnice vydělává nový lyžařský areál nebo místní biopotraviny.

Letos festival otevřel český film - dokument režisérů Klusáka a Remundy Český mír. „Z Drvengradu se stalo skutečné město, které žije. Kromě festivalu se tu chystá i azyl pro spisovatele,“ zhodnotil Remunda.

Minulý rok byl hlavní hvězdou festivalu Kusturicův přítel Johny Depp, který ve vesnici odhalil svou sochu. Letos to měl být Kusturicův pedagog z pražské FAMU, bezmála stoletý Otakar Vávra. Ten na poslední chvíli účast pro nemoc zrušil. Promítají se tu alespoň jeho filmy. Česká filmová sekce se navíc od příštího roku stane pevnou součástí programu festivalu.

Za svůj projekt vesnice získal Emir Kusturica Evropskou cenu za architekturu v roce 2005. Cenu uděluje každé tři roky Brusel a je jednou z nejprestižnějších evropských cen na tomto poli.

Emir Kusturica

se narodil v Sarajevu. Vystudoval pražskou FAMU v ročníku Otakara Vávry a nikdy se ke svému profesorovi nepřestal hlásit. „Byl tam jeden vynikající pedagog, profesor Otakar Vávra, a tomu se dařilo přimět nás k analýze a k určitému druhu strukturálního myšlení,“ prohlásil před časem na MFF v Karlových Varech. Je držitelem dvou Zlatých palem z Cannes za filmy Otec na služební cestě (1985) a Underground (1995), který točil v Praze. Získal Stříbrného medvěda z Berlína za film Arizona Dream (1993). V roce 1989 vyhrál v Cannes cenu za režii za film Dům k pověšení a v roce 1998 uvedl v Benátkách snímek Černá kočka, bílý kocour, za který dostal Stříbrného lva.