Leica opět „zafrámovala“ mladé fotografy

Praha - V pražské galerii Leica se ve čtvrtek udělovaly ceny mladým fotografům v rámci šestého ročníku mezinárodní soutěže Frame. Soutěž je určena autorům z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Prvenství v kategoriích Klasika, Bůh a Rekreace si odnesli Martin Tůma, Lukasz Pienkowski a Milan Bureš. Výstava prací oceněných studentů a mladých fotografů bude v Leica Gallery Prague ve Školské ulici přístupná do 6. února.

Do tošního ročníku soutěže se přihlásilo 77 autorů s 97 soutěžními soubory, nejvíce účastníků bylo z České republiky. Češi a Češky převládají i mezi oceněnými.

V kategorii Klasika získal první cenu Martin Tůma (* 1981) s performancemi ve své konceptuálně promyšlené krajině. Tůma vystudoval ateliér reklamní fotografie na zlínské Univerzitě Tomáše Bati. V soutěži Frame bodoval už loni a předloni. Druhou cenu si odnesla absolventka Institutu tvůrčí fotografie z Opavy a zlínského ateliéru reklamní fotograie Kamila Musilová (* 1983) se souborem instalací jako portrétu. Třetí cenu si mezi sebe rozdělili studentka intermediální tvorby z plzeňské Západočeské univerzity Lucie Pištorová (* 1986) s rodinnými momentkami a student zlínského ateliéru reklamní fotografie Jakub Jurdič (* 1987) se sérií snímků s fiktivním autoportrétem.

V kategorii Bůh porotu nejvíce zaujaly snímky polského studenta Lukasze Pienkowského (* 1977), který se zaměřil na poetická zákoutí krakovského kláštera. Pienkowski vystudoval informační technologie v Krakově a tvůrčí fotografii v Opavě. Má zkušenosti s focením pro nejrůznější polské deníky a časopisy. Druhou příčku obsadila studentka reklamní fotografie ze zlínské univerzity Petra Hajduchová (* 1988) s kontemplativními snímky doplněnými citáty z Bible. Třetí místo získal Tomáš Trojan, který využil zkušenost se španělskými reáliemi. Trojan je vystudovaný lesní inženýr, nyní studuje tvůrčí fotografii v Opavě.

Početně nejméně zastoupenou byla kategorie Rekreace. Ceny byly uděleny Milanu Burešovi (* 1986) z Institutu tvůrčí fotografie v Opavě za mírně ironickou fotografickou procházku po jedné moskevské galerii a Rafaelu Siderskému (* 1984) za fotografie komunity polských wrestlerů. Siderski se narodil v polském Bialystoku a žil ve Varšavě, nyní studuje opavský Institut tvůrčí fotografie.

Leica letos poprvé udělovala také zvláštní cenu - získal ji ateliéru reklamní fotografie ze zlínské Baťovy univerzity Petr Willert. Porota Willerta (* 1981)vyzdvihla kvůli souboru fotografií ze života a domácnosti jeho babičky a sérii černobílých kontemplativních snímků inspirovaných tvorbou Josefa Sudka.

V porotě zasedli pedagog Miroslav Vojtěchovský, pedagožka Jana Hojstričová, teoretik Tomáš Pospěch, publicista Josef Moucha a kurátorka Lucia L. Fišerová.

Soutěž Frame 2011: Martin Tůma / Estetizovaná akce (1. místo v kategorii Klasika)
Soutěž Frame 2011: Martin Tůma / Estetizovaná akce (1. místo v kategorii Klasika)
Více fotek
  • Soutěž Frame 2011: Martin Tůma / Estetizovaná akce (1. místo v kategorii Klasika) autor: Martin Tůma, zdroj: Galerie Leica http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2229/222853.jpg
  • Soutěž Frame 2011: Tomáš Trojan / Ve stínu psa (3. místo v kategorii Bůh) autor: Tomáš Trojan, zdroj: Galerie Leica http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2229/222854.jpg
  • Soutěž Frame 2011: Milan Bureš / Cestování v čase (cena v kategorii Rekreace) autor: Milan Bureš, zdroj: Galerie Leica http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2229/222856.jpg