Architekt české avantgardy ve Vídni

Vídeň – Židle či ramínko na šaty z brněnských zábrdovických lázní, kliky z někdejší Moravské banky na brněnském náměstí Svobody nebo zábradlí z hotelu Kostelecký neboli Avion jsou také mezi exponáty, které mohou vidět návštěvníci výstavy s názvem Bohuslav Fuchs – Architekt české avantgardy. Autora slavných funkcionalistických staveb přibliží výstavní centrum v budově Ringturm ve Vídni do 18. března, podle jednoho z kurátorů Adolpha Stillera je to poprvé, kdy se Fuchsovo životní dílo představuje mezinárodně.

Za první republiky se brněnští architekti, k nimž Fuchs patřil, dočkali toho, co mnoha jejich kolegům dopřáno nebylo – realizací, které umožňovaly architektonické měření sil se světem. „Republika potřebovala vybudovat ještě jedno centrum vedle Prahy, byla to jakási protekce státu, který chtěl proměnit Brno v české moderní centrum. A to byla příležitost pro architekty. Proto je Brno centrem moderní architektury opravdu v mezinárodním měřítku,“ upozorňuje kurátor výstavy Jan Sapák.

Z československé tvorby není podle něho nic srovnatelného s „prvotností, originalitou, komplexností, odvahou a talentem Bohuslava Fuchse“. Na jeho význam se ale v posledních desetiletích poněkud pozapomnělo, především k naší škodě, domnívá se Sapák. Vídeňská výstava chce architekta opět dostat do centra pozornosti. „Pro odborníky stojí na špici, ale veřejnost jako by na něj úplně zapomněla,“ říká i Adolph Stiller. „Na výstavě právě chceme lidem ukázat, jak velké množství budov Fuchs realizoval. Na architekta avantgardy je to opravdu ojedinělé.“

Bohuslav Fuchs (1885-1972) vystudoval v Praze Akademii výtvarných umění. Byl žákem Jana Kotěry, v jehož kanceláři začínal. V roce 1923 se vrátil na Moravu a usadil se v Brně. Nejprve pracoval jako architekt městského stavebního úřadu, díky čemuž výrazně ovlivnil tvář jihomoravské metropole. Později si otevřel vlastní ateliér. Vypracoval na 520 projektů. Kolem 160 z nich se realizovalo.

K nejznámějším patří Zemanova kavárna, kterou Fuchs v roce 1925 navrhl v čistě funkcionalistickém stylu na zakázku kavárníka Josefa Zemana. V roce 1964 byla zbourána, aby nepřekážela výstavbě Janáčkova divadla. Dnes stojí kousek od původní polohy kavárny věrná replika této stavby. Otevřena byla v den stého výročí narození architekta v roce 1995.

Neméně známou stavbou je i brněnský hotel Avion, který vznikl v letech 1927-1928 v úzké proluce mezi domy v ulici Česká. Odborníci mluví o mimořádné prostorové koncepci. Budova totiž vyrostla na miniaturní parcele, přesto působí vzdušným dojmem. Z let 1928-1930 pochází Moravská banka, kde dnes sídlí Komerční banka. Fuchs je podepsán také pod projektem takzvaného „rohlíku“ v Kounicově ulici, kde je dnes Univerzita obrany.

"Měl talent…

0… jako málokdo jiný. Rozhodně bych se o Fuchsovi nebál říct, že patří mezi deset nejlepších meziválečných architektů." /kurátor Adolph Stiller/

Návštěvníci mohou Fuchsovy stavby porovnat na archivních a současných snímcích. „Vydali jsme se s týmem fotografů do Brna, abychom zdokumentovali, v jakém stavu jsou tyto památky. Je opravdu pozoruhodné, že po více jak osmdesáti letech je na tom většina z nich výborně,“ upozorňuje Stiller.

Kromě už zmíněných původních předmětů, které v budovách bývaly, nechybí ani modely staveb. „Zapůjčili jsme si je z vysokých škol třeba z Vídně nebo z Mnichova. Podle návrhů Fuchse se studenti učí, jak vytvořit v rámci tohoto stylu čistou stavbu a prostor,“ doplnil Stiller.