Chalupeckého cena v „hybridním filmu“

Praha – Cena Jindřicha Chalupeckého je název dokumentu přibližujícího historii a význam udělování tohoto ocenění. Po smrti výtvarného kritika a teoretika Jindřicha Chalupeckého byla založena nadace nesoucí jeho jméno, jež už dvacet let uděluje cenu mladým výtvarným umělcům do 35 let. Jejím zatím posledním laureátem je umělecká dvojice Vasil Artamanov a Alexej Klyuykov. Dokument vysílá ČT dnes na druhém programu od 21:55, ke zhlédnutí bude i v archivu iVysílání.

Snímek natočila ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého a kurátorka výstavy finalistů a nositelů ceny v Centru současného umění DOX Lenka Lindaurová. V dokumentu zaznamenává a konfrontuje umělecké osudy dvaceti dosavadních laureátů. Rovněž přináší výpovědi pamětníků, spolupracovníků Chalupeckého, členů mezinárodní poroty a také spoluzakladatelů Společnosti - Václava Havla a Theodora Pištěka.

„Dokument Cena Jindřicha Chalupeckého je hybridní film, který se pohybuje na hranici edukativního a uměleckého žánru,“ uvedla Lindaurová. Formou rozhovorů, vzpomínek, ukázek děl laureátů i finalistů, kteří nikdy nevyhráli, kontroverzních děl, která přímo reagovala na osobnost Chalupeckého, prezentací konfrontačních názorů na současnou vizuální tvorbu a archivních materiálů seznamuje dokument diváka s fenoménem současného umění.

Na vzniku a podobě filmu o Ceně Jindřicha Chalupeckého se velkou měrou podíleli právě nositelé ocenění a lidé, kteří se pohybují kolem Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Hudba ve filmu je dílem mimo jiné Petra Nikla, nositele ceny z roku 1995, zazní i tóny Finského baroku a MTO, v nichž figuruje František Skála, laureát ceny z roku 1991.

Film měl premiéru 15. prosince 2010 v kině Světozor. Ve stejném kině bude pravděpodobně možné snímek vidět v budoucnu v rámci dokumentárních pondělků.

Z dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého
Zdroj: ČT