Versailles si vyslechne Rinalda Národního divadla

Versailles - Po loňských úspěších ve Francii, Belgii a v Lucembursku uvede Národní divadlo dvě představení Händelovy opery Rinaldo 11. a 12. ledna ve francouzském Versailles. Opera zazní v barokním sále Královské opery, která byla dokončena v květnu 1770 k termínu sňatku Marie Antoinetty s Ludvíkem XVI. a otevřena operou Perseus Jeana Baptisty Lullyho.

"Koprodukční projekt Händelovy opery Rinaldo si po úspěšných čtyřiadvaceti uvedeních razí cestu na prestižní scény. Pro soubor opery Národního divadla i barokní orchestr Collegium 1704 je to velká výzva a zároveň radost hrát toto dílo v autentickém prostředí Versailles. Je potěšující sledovat zájem o barokní operu, jsem rád, že Národní divadlo v Praze k tomuto zájmu značně přispívá," komentoval hostování umělecký šéf opery Národního divadla Jiří Heřman.

Náročnému publiku, které je konfrontované bohatou nabídkou barokní tvorby, se v Královské opeře ve Versailles představí Diana Mooreová jako Rinaldo a dále například Marie Fajtová, Kateřina Kněžíková, Stanislava Jirků, Markéta Cukrová, Adam Plachetka a David Nykl. I ve Versailles bude opera uvedena za doprovodu orchestru Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse. 

Inscenace vznikla jako koprodukce Národního divadla v Praze, divadel v Caen a Lucemburku a opery v Rennes. Je prvním nastudováním Rinalda v Národním divadle. Režisérka Louise Moatyová využila řadu dobových prvků a postupů.