Bělohlávka a Baboráka opět spojil Hindemith

Praha – Jeden z nejlepších světových hornistů Radek Baborák vystoupil v neděli večer ve Dvořákově síni pražského Rudolfina v rámci koncertu Pražské komorní filharmonie. Pod taktovkou Jiřího Bělohlávka byl sólistou Hindemithova Koncertu pro lesní roh a orchestr. Sklidil nadšený ohlas vnímavého publika, které si vynutilo dva přídavky. V programu večera byla také Beethovenova Symfonie č. 5 c moll Osudová a dvě Stravinského suity pro orchestr.

Do Pražské komorní filharmonie, kterou kdysi spoluzakládal, se Baborák vrátil v sezoně 2010/2011. Kromě sólových koncertů v rámci abonentních řad se v Salonu Philharmonia představuje společně se svými hosty jako dramaturg a zároveň interpret dvou koncertů pod společným názvem Salon Radka Baboráka. První se uskutečnil v říjnu, druhý je připraven na začátek května.

Nedělní koncert řídil dirigent Jiří Bělohlávek, v současnosti šéfdirigent Symfonického orchestru BBC a budoucí staronový šéfdirigent České filharmonie, který v polovině 90. let stál také u zrodu Pražské komorní filharmonie. Tělesu se dokonce přezdívalo Bělohlávkův orchestr. „Záměr byl jasný: Vytvořit těleso, které bude exkluzivní svou kvalitou. Nahrávala nám k tomu situace, že jsme začínali na zelené louce a mohli jsme si vybrat hráče podle našich představ,“ vzpomíná dirigent.

K prvním členům orchestru patřil i Radek Baborák, který ale vzápětí dostal další nabídku – v 18 letech se stal nejmladším členem České filharmonie; místo mu bylo nabídnuto výjimečně bez konkurzu. "Taková dispozice, takový talent může někdy vést k tomu, že to člověk flinká a že na to hřeší. Ale to se u Radka Baboráka nestalo, naopak, stal se z něho báječný mistr svého nástroje," domnívá se Bělohlávek.

Virtuózní hráč na lesní roh vystřídal ještě několik prestižních orchestrů, nakonec zakotvil u Berlínských filharmoniků, jejichž orchestr považují kritici za jeden z nejlepších na světě. Před rokem se ale rozhodl odejít, přestože by zde díky smlouvě mohl zůstat do pětašedesáti let. „Je pravda, že se Berlínští filharmonici neopouští snadno, ale po třinácti vandrovnických letech jsem toho měl dost a chtěl jsem se vrátit domů,“ vysvětlil Baborák.

Tento týden ho čekají další koncerty – dnes jako člena Afflatus Quintetu ve Dvořákově síni Rudolfina, ve středu a ve čtvrtek pak ve Smetanově síni Obecního domu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK.

Hornista Radek Baborák při zkoušce se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK
Zdroj: Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK