Rekonstrukce Jihočeského muzea vázne

České Budějovice - Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích potřebuje nutně zmodernizovat a rozšířit výstavní prostory, ale také depozitáře a badatelny. Současný stav budovy z roku 1903 už nevyhovuje požadavkům doby. Většina zajímavých výstav se teď koná jen ve vitrínách na omšelých chodbách muzea. Do budovy zatéká, na stěnách se tvoří mapy, okna netěsní, topení je léta v havarijním stavu a v malých kumbálcích se tísní personál, vědci i historici.

Po skončení výstavy Klostermannova Šumava, financované z EU, kterou si v listopadu 2009 prohlédlo na 70 000 návštěvníků z domova i zahraničí, měla začít rekonstrukce budovy. Dosud se ale oddalovala. Marně se čekalo na to, zda na ni kraj, jenž je zřizovatelem muzea, dostane dotaci z Regionálního operačního programu. Podle mluvčí krajského úřadu Kateřiny Koželuhové by mělo být tentokrát jasno 31. ledna, kdy zasedne řídící výbor ROP Jihozápad. Náklady na rekonstrukci přesáhnou 90 milionů korun, kraj teď žádá o dotaci 20 milionů, zbytek zaplatí ze svého a z rozpočtu muzea.

Pro letošní rok zastupitelé na rekonstrukci schválili v rozpočtu 38 milionů korun a dále bude použito 26 milionů korun převedených z loňského roku, tedy celkem 64 milionů. Výběrové řízení na dodavatele kraj vypíše v prvním čtvrtletí. Stěhování sbírek už začalo v minulém roce. Správci evropských fondů do konce ledna rozhodnou, zda opravu podpoří. Kraj po nich chce 30 milionů.

„Většinu z nákladů na plánovanou modernizaci spolkne výměna desítek atypických oken a rekonstrukce veškerých energetických a technologických sítí a následně omítek, možná fasády. Rozšíření výstavních prostor pak bude umožněno přesunem administrativních pracovišť a badatelen do nově vybudovaných místností v podkroví muzea. Následovat bude modernizace expozic,“ řekl ředitel muzea Pavel Šafr.

Radní však z finančních důvodů nechali projekt přepracovat. V novém zadání se s rekonstrukcí půdy nepočítá. Jak dopadne plánovaný bezbariérový vstup do muzea ze Senovážného náměstí, který byl původně vybudován jen pro vzácné návštěvy, také není jasné. Podle plánu by rekonstrukce měla skončit na počátku roku 2013. Vše ovšem záleží na financích. Zástupci kraje slibují, že i bez evropské dotace začnou muzeum opravovat. Spadnout ho prý nenechají. 

Z historie Jihočeského muzea:

První muzejní sbírky byly v Českých Budějovicích zpřístupněny veřejnosti na jaře 1877 v domě U tří korun vedle městské radnice. Četné dary místních občanů i krajanů podnítily výstavbu nové muzejní budovy.

Monumentální objekt vybudovaný v letech 1899 až 1901 v historizujícím novorenesančním slohu byl otevřen veřejnosti v roce 1903. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku pořádá muzeum každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně- vzdělávací programy a poskytuje odborné služby. Sbírkový fond muzea nyní čítá na 850 000 předmětů.

Jihočeské muzeum / personální prostory
Jihočeské muzeum / personální prostory
Více fotek
  • Jihočeské muzeum / personální prostory autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2241/224060.jpg
  • Jihočeské muzeum / elektroinstalace autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2241/224058.jpg