Muzejní noc v barokní Olomouci bude temnosvitná

Olomouc – Speciální muzejní noc – nebo, lépe řečeno, večer, protože akce se koná od sedmi do devíti hodin – připravilo na 14. ledna pro své návštěvníky Muzeum umění Olomouc. Téma i název Temnosvitné noci dala rozsáhlá výstava Olomoucké baroko / Výtvarná kultura let 1620–1780, která je k vidění do 27. března. Těm, kteří na ni zajdou v netradičním večerním čase, slibuje muzeum vstup zdarma, komentované prohlídky a zábavné úkoly pro celé rodiny.

„Název Temnosvitná noc jsme zvolili v návaznosti na především barokní malířskou metodu temnosvitu, která využívá tmavé objekty dramaticky osvětlené sloupem světla z nevelkého a často skrytého zdroje,“ vysvětlil na stránkách muzea lektor Marek Šobáň. Temnosvitné techniky si budou moci návštěvníci vyzkoušet. Těšit se prý mohou na zážitkové etudy inspirované atmosférou barokních obrazů, práci s bodovým reflektorem i se svíčkami, a to vše za tónu reprodukované dobové hudby.

Nudit by se neměly ani děti, pro které muzeum přichystalo v dětském ateliéru interaktivní program spojený s barokním divadlem. Kromě toho si lze výstavu Olomoucké baroko v Muzeu moderního umění prohlédnout v doprovodu jejích kurátorů Ondřeje Jakubce a Gabriely Elbelové. Komentované prohlídky začínají v 19:30 a ve 20:15.

„Tradiční muzejní noci, které se obvykle konají na přelomu května a června, vždy provází velký zájem veřejnosti. Rozhodli jsme se proto i naši největší výstavu Olomoucké baroko doprovodit obdobnou akcí, díky níž se velcí i malí návštěvníci do muzea mohou podívat v neobvyklém večerním čase, a prohlídku si navíc zpříjemnit doprovodným programem,“ doplnil Šobáň.

Upozornil ale, že Temnosvitná noc se koná jen v budově Muzea moderního umění v Denisově ulici – Arcidiecézní muzeum Olomouc a Vlastivědné muzeum v Olomouci, kde také výstava Olomoucké baroko probíhá, zůstanou zavřená. Na akci není potřeba se dopředu hlásit, zájemci mohou přijít kdykoli od sedmi do devíti hodin večer.

Temnosvitná noc
Zdroj: Muzeum umění Olomouc