Bambini di Praga definitivně končí

Praha - Známý pěvecký sbor Bambini di Praga končí po téměř čtyřiceti letech svou činnost. Vedení sboru o tom informovalo na svých webových stránkách. Sbor poškodila aféra jeho bývalého sbormistra Bohumila Kulínského, který byl odsouzen za zneužívání nezletilých členek souboru. Poslední koncert, jenž se dnes pořádal v pražské Městské knihovně, skončil několikaminutovým potleskem vstoje. Mnoho posluchačů nosilo sbormistryni Blance Kulínské kytice květin a děkovalo za její práci. Kulínská po koncertu odmítla komunikovat s médii, pouze uvedla, že se cítí být po 40 letech unavená. Sbor podle jeho manažerky Jany Puterové skončil, protože mu společenské okolnosti dále nedovolují pokračovat v činnosti.

„Bambini di Praga svou činnost ukončují kompletně, Škola sborového zpěvu byla ukončena před lety. Teď skončí činnost, je to značka, firma, takže ukončí vše, co se jí týká,“ řekla dnes Puterová novinářům. Sál v Městské knihovně zcela zaplnili bývalí členové sboru a příbuzní účinkujících. Sbor představil průřez své současné práce. Pod vedením sbormistryně Heleny Dražské nejprve zazpívaly nejmenší děti z přípravných oddělení a „přípravky“ Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu.

Sbormistři Blanka Kulínská a Lukáš Jindřich poté řídili mladší žáky a dorost z koncertního oddělení Bambini, které se představilo se čtyřicítkou členů. Dvouhodinový koncert vyvrcholil netradičním rozsáhlým pásmem písní pěti kontinentů zvaném Letem světem s Bambini di Praga, které sbor zazpíval v původních jazycích. V řadě skladeb se ke sboristům aktivně připojovalo i publikum.

Reportáž Zuzany Maxové (zdroj: ČT24)

Kulínského aféra sbor nenávratně poškodila

Blanka Kulínská, sbormistryně

„Sbor byl strašně poškozený. Částečně za to mohou i novináři, že neexistuje. Neměli jsme žádné 'přijímačky', a když není dorost, tak nemůže být členstvo. Média vůbec nepochopila pocit nespravedlnosti a nevcítila se do situace.“

Kulínský na zájezdech a soustředěních sboru osahával 19 svých mladých svěřenkyň na intimních partiích, přičemž se šesti z nich také souložil. Osmi z dívek v době zneužití ještě nebylo 15 let. Kulínský svou vinu vždy popíral, soud mu udělil trest 5,5 roku odnětí svobody. Soud mu zakázal i práci s mládeží. Podle médií bývalý sbormistr ještě před nástupem do vězení prodal svůj životní příběh americkým filmařům. Kulínský byl minulý týden podmíněně propuštěn z vězení.

Slavný pěvecký sbor Bambini di Praga založili v roce 1973 Kulínského rodiče Blanka a Bohumil. Těleso navázalo na poválečná Kulínčata - Dětský pěvecký sbor Československého rozhlasu, a prošly jím tisíce malých zpěváků. Kulínský junior, který vystudoval dirigování na brněnské JAMU, se ujal hlavního oddělení souboru už ve svých 18 letech.

Od roku 1989 až do roku 2005, kdy Kulínského obvinila policie, vydal soubor na čtyřicet nahrávek všech žánrů, od vysoce náročných skladeb vážné hudby přes hudbu lidovou až po populární. Skladby pro něj psali renomovaní skladatelé. Děti zpívaly i třikrát do týdne a kromě domácích koncertů vystupovaly například v Izraeli, Spojených arabských emirátech, Jižní Africe, USA a hlavně v Japonsku, kde pravidelně sklízely velké úspěchy.

Od roku 2005 nahrávání ustalo a výrazně se utlumily i zahraniční zájezdy. Právě země vycházejícího slunce se sborem zcela přestala spolupracovat. Hudební odborníci se už před několika lety shodli, že slavný sbor Kulínského aféra nenávratně poškodila. „Kauza sbor zlikvidovala, tu nálepku z nich nikdo nesejme,“ uvedla tehdy novinářka Jitka Škápíková, která o sboru a kauze napsala dokumentární knihy „Výsluní a stíny“ a „Bohumil Kulínský - Volný pád“. Členkou Bambini di Praga byla i její dcera.

Ilja Šmíd, ředitel pražských symfoniků

„Byl to v určité době absolutně nejlepší dětský sbor, dokonalý zvukově i intonačně.“

Ztrátou důvěry byla poznamenána také Škola sborového zpěvu, která v červnu 2007 kvůli nezájmu nových členů zanikla, přitom v letech 1990 až 2004 mívala každoročně kolem tisíce žáků. Kulínskému soud kromě odnětí svobody zakázal i práci s mládeží. Podle médií bývalý sbormistr ještě před nástupem do vězení prodal svůj životní příběh americkým filmařům. „Ano, už jsem podepsal smlouvu s Američany. Scénář jsem ještě neviděl, prý ho právě teď píšou,“ řekl v roce 2009 časopisu Týden bývalý sbormistr.