Po prezidentovi blahopřeje Jiráskové i ČT

Praha - Herečka Jiřina Jirásková se v den svých 80. narozenin dočkala přijetí u prezidenta Václava Klause. Popřáli jí už také herečtí kolegové z Divadla Bez zábradlí a Divadla na Vinohradech, v němž působí už 60. sezonu. Ke gratulantům se připojuje i Česká televize - v pořadu Všechno nejlepší přijdou dnes ve 20:00 na ČT1 popřát Jiřině Jiráskové její kolegové a přátelé. Po skončení uvede první program drama Zámek v Čechách, hlavní roli hraběnky v něm Jiří Hubač napsal přímo pro Jiřinu Jiráskovou.

Vzpomínky, obvyklé i neobvyklé dárky, přání a pozdravy přinese dnes v osm večer Jiřině Jiráskové na dvacet významných osobností, většinou hereckých kolegů z Divadla na Vinohradech – Jiřina Bohdalová, Iva Janžurová, Dagmar Havlová, Jana Hlaváčová, Viktor Preiss, Václav Vydra nebo Tomáš Töpfer. Kromě ukázek z jejích filmových a televizních rolí zazní také hudební dárky Lucie Bílé, Marie Rottrové a The Doors Revival – skupiny Pavla Baťka, mladého hereckého kolegy Jiřiny Jiráskové. Průvodcem slavnostním večerem bude Michal Novotný, rovněž kolega z vinohradského divadla.

Narozeniny Jiřiny Jiráskové připadají na 17. února. V den jejích osmdesátin ji na Hradě přijal prezident Václav Klaus. S nejvyšším představitelem státu hovořila herečka zhruba půl hodiny za zavřenými dveřmi. "Přijetí pro mne znamená mnoho. Pana prezidenta Klause si velmi vážím už léta. Měla jsem velmi ráda jeho maminku a jsem vždycky jedno velké ucho, když pan prezident mluví. Můžu říct, že s ním se člověk ani chvilku nenudí,„ uvedla po setkání Jirásková, která se prý o “narozeninovém překvapení" dozvěděla jen pár dní předtím.

Přiznala také, že životní jubileum si zatím neužívá, protože má celý den velmi nabitý program. Osmdesátiny oslavovala tento týden především na jevišti. Ve čtvrtek se objevila v Divadle Bez zábradlí, které u příležitosti jejího životního výročí uvedlo reprízu hry Sonáta pro lžíci. O den později hrála na domovské scéně na Vinohradech v komedii Famílie. Po oba večery nebraly gratulace konce, vinohradské divadlo navíc Jiřinu Jiráskovou připomíná výstavou fotografií. Zachycují herečku v rolích, které během šedesáti let na této scéně vytvořila.

Herecké umění Jiřiny Jiráskové si diváci mohou kromě snímku Zámek v Čechách (dnes ve 21:20 na ČT1) připomenout také v televizním filmu Povodeň (2. 3. ve 22:25 na ČT1), kde si zahrála s Jiřinou Bohdalovou.