Pražská aukce nabídne špičková díla

Praha – Asi padesát mistrovských děl, například od Emila Filly, Mikuláše Medka, Josefa Čapka nebo od Toyen se bude dražit za dva týdny v Praze. U čtvrtiny z nich překračuje vyvolávací cena milion korun, součet všech cen je 52 milionů. Nejvýše bude začínat dražba Geometrické kompozice od Toyen, jejíž vyvolávací cena bude 11,5 milionu. Prodej organizuje v Topičově salonu aukční společnost 1. Art Consulting Brno - Praha ve spolupráci se společností Adolf Loos Apartment and Gallery.

Dražba mapuje období od 17. století po současnost. Kromě obrazů je v nabídce i designový nábytek. Konkrétně kuchyňský bar z roku 1965 od Le Corbusiera. Největší část aukčního katalogu ale patří mistrům klasické moderny, převážně umělecké skupině Osma, do které patří například Emil Filla, Jan Zrzavý, Josef Čapek nebo Václav Špála. Chybět nebudou ani díla v posledních letech stále více ceněných surrealistů Jindřicha Štyrského a Marie Čermínové, která tvořila pod uměleckým jménem Toyen.

V Topičově salonu budou v aukci hned dva její obrazy, vedle Geometrické kompozice to bude Brázda v zrcadle z počátku šedesátých let. Zatím nejdražší v Česku vydražené dílo od této malířky nazvané Spící bylo prodáno za 20 milionů korun. Zájem organizátoři očekávají i u děl kubistického malíře Emila Filly, který má v aukčním katalogu také dva obrazy. Zátiší s ovocem a mandolínou a Zátiší s nádobami, banánem a knihou. Vyvolávací cena je 3,7 milionu, respektive 2,4 milionu korun.

Kupka za 22 milionů stále vede

Filla a Toyen jsou jedněmi z nejžádanějších českých malířů posledních let. Jejich obrazy společně se surrealistickými plátny Jindřicha Štýrského a klasickými pracemi ze 17. a 18. století Karla Škréty patří dokonce do první desítky nejdražších vydražených děl. Primát žebříčku nadále drží Zhroucení vertikál od Františka Kupky. Nový majitel za něj v roce 2009 neváhal zaplatit rekordní částku 22 milionů korun.

S večerními aukcemi začala společnosti 1. Art Consulting předloni po vzoru světových metropolí. Draží se při nich jen málo děl, ale vybírají se špičková díla. Předaukční výstava všech dražených děl v rámci večerní aukce v Topičově salonu se koná od 14. března. Aukce proběhne 23. března. Aukční katalog k nahlédnutí zde.

Toyen / Geometrická kompozice
Toyen / Geometrická kompozice