Level 42 předvedli nadupaný koncert

Praha - Britská funkjazzová kapela Level 42 se dnes poprvé ve své jedenatřicetileté historii představila pražskému publiku. V téměř zaplněném Kongresovém centru předvedla své největší hity, z nichž k nejznámějším patří skladba Lessons of Love. Vystoupila v rámci letošního ročníku festivalu Prague Proms a pořadatelé už dopředu její koncert označovali jako nejnadupanější. Už úvodní skladba tuto předpověď zcela naplnila díky dominantním bicím a baskytaře frontmena kapely Marka Kinga, jejichž tóny „přibíjely“ pohupující se a podupávající diváky k sedadlům.

Skupina Level 42 vždy patřila k největším tahounům neobvyklé fúze jazzu, funku, rocku a popu, v osmdesátých letech byla jednou z nejvýznamnějších kapel. Vůdčí osobností je baskytarista a hlavní zpěvák King, proslavený svým osobitým slapping stylem, který je mnohými považován za nedostižný. I když vlastní kolem dvaceti různých nástrojů, z nichž mezi nejpoužívanější patřily baskytary Jaydee a Alembic, v Praze se představil s bezhlavicovou basou Status s modře či zeleně zářícími reflexními orientačními body na hmatníku.

0Na webových stránkách kapely je možné se dočíst, že Level 42 si svůj název vybrali podle známé knihy Stopařův průvodce po galaxii. V románu je číslo 42 uváděno jako odpověď na „základní otázku Života, Vesmíru a vůbec“. Slovo „level“ (úroveň) jim do názvu přidal jejich první producent, protože pouhá číslice 42 se mu zdála příliš krátká. Kapela souhlasila s tím, že „to by mohlo fungovat“.

Když Level 42 v roce 2004 koncertovali v Bratislavě na tamních jazzových dnech, přilákali nejvíc diváků. V Praze už po dvou desítkách minut dokázali roztančit některé fanynky, standing ovation se ale dočkali až v závěru. Nadšení pak vzbudil Mark King, když zajamoval na úvod dvou přídavků. Barvitá hudba vyrovnávala střídmě vybavené pódium, z efektů kapela použila krom umělého mlžného oparu pouze světla včetně stroboskopů.

V Praze zahráli v rámci evropského turné k 30. narozeninám kapely v obnoveném složení, které tvoří klávesista Mike Lindup, bubeník Gary Husband, kytarista Nathan King a saxofonista Sean Freeman, který se jazzově blýskl při několika sólech.