Recenze: Kidd Pivot Frankfurt RM a 420people

Velmi neobvyklá choreografie, zcela zaplněné hlediště, dlouhý potlesk. Tak vypadala historicky první návštěva mezinárodně uznávané kanadské choreografky a tanečnice Crystal Pite a jejího souboru Kidd Pivot Frankfurt RM v Čechách. Dva členové tohoto souboru přijeli na pozvání 420people hostovat v komponovaném představení v rámci festivalu Tanec Praha a uvedli duet The Other You. Skupina 420people během večera reprízovala dvě ze svých posledních choreografií, Sacrebleu (v choreografii Nataši Novotné) a Reen (z pera Václava Kuneše).

Choreografie Crystal Pite The Other You (Tvé druhé já) je jakýmsi zamyšlením nad druhým já, které se ukrývá v každém člověku. Je to série na sebe navazujících obrazů, které se postupně proměňují a přechází od jednoho motivu k dalšímu. Pite se podařilo popsat příběhy, které ve svém životě prožíváme všichni, proto se během sledování díla v jednotlivých momentech mohli diváci ztotožnit s jeho protagonisty. Nejprve je jeden z interpretů jakýmsi zrcadlem toho druhého, záhy se chová jako loutkář, který za nitě vodí svou marionetu a ovládá a kontroluje tak každý její pohyb. Zde autorka rozvíjí téma manipulace.

V další části duet připomíná souboj mezi člověkem a zvířetem, plný napětí, nebezpečí a konfliktu. Pohybové divadlo tanečníků doplňuje nahrávka zvuků města, aut, lidských hlasů, která přechází ve zvuky divočiny, deště, silného větru a vytí zvířat. Hlasitost zvuků postupně nabírá na intenzitě, stejně tak tempo tance graduje. Zlom nastává, když zazní tóny Beethovenovy Měsíční sonáty. V tanci náhle ustává boj, nastupuje láska, která se na závěr mění ve ztrátu a osamělost. Vyvrcholení díla, kdy jeden tanečník toho druhého nemilosrdně z jeviště vytlačí, se tak nese v pochmurném a depresivním tónu.

Duet, jehož prostřednictvím se mohli čeští diváci seznámit s tvorbou Crystal Pite, interpretovali Kanaďan Eric Beauchesne a skvělý český tanečník Jiří Pokorný. S Pokorným, který v souboru Kidd Pivot působí od loňského roku, začala Pite spolupracovat už během jeho předchozího angažmá v holandském Nederlands Dans Theater. Spolu s Beauchesnem tvoří skvělou dvojici, jsou si podobní i vizuálně. Oba skvěle vyjádřili myšlenku choreografky a uchvátili svým projevem především mladé publikum. Celý večer měl všechny atributy kvalitního představení moderního tance, kterých je v Čechách bohužel stále poskrovnu.

Nataša Novotná / Sacrebleu
Zdroj: 420PEOPLE
Autor: Jakub Straka