Monte Hellman se vrací na výsluní

Karlovy Vary – Do Karlových Varů dorazil jeden z hlavních zástupců takzvaného Nového Hollywoodu. Monte Hellman zde před čtyřmi lety představil svůj kultovní film Dvouproudá asfaltka, nyní přijíždí se svým posledním snímkem Cesta nikam. Hellmanův nový film je podle jeho slov typ tzv. filmu ve filmu. „Používali jsme úplně nové technologie, nové kamery a postupy, které ještě nebyly úplně prozkoumány. Používali jsme i kamery, které nejsou určeny pro profesionály, ale využívají je amatéři například k natáčení svateb a podobně. Nakonec si myslím, že to všechno klaplo, nikde jsme se neztratili a funguje to,“ podotýká režisér, jenž podle mnohých odborníků objevil pro Hollywood například Jacka Nicholsona.

Snímek Cesta nikam, jenž je na karlovarském filmovém festivalu zařazen do sekce „Jiný pohled“, zprodukovala Hellmanova dcera Melisa. Spolupráci s ní označuje jako nejlepší ve své kariéře. Kromě práce režiséra vyučuje Monte Hellman filmařinu na americké univerzitě, se svými studenty má podle svých slov spíš kamarádský vztah. „Škola, kde učím, je plná studentů, kteří mají velké umělecké ambice a zaměřují se na nezávislou tvorbu. Jsou tedy dost odlišní od jiných studentů z Hollywoodu,“ myslí si.

Monte Hellman

„Nejen moji studenti, ale mladí lidé po celém světě filmový průmysl oživují. Hlavně proto, že kvůli univerzitám mají možnost experimentovat, vytvářet nové pohledy na film. To se zaběhnutému filmaři nemusí vždy hodit.“

Své studenty učí například nepoužívat zoom, je totiž přesvědčen, že režiséři, kteří ho používají, pak ztrácí kontakt s divákem. „Lidské oko žádný zoom nemá. Je to věc, která je strašně nepřirozená. Připomíná nám, že na film se díváme přes kameru a že to, na co se díváme, není realita,“ vysvětluje. Přednost dává tradičnímu způsobu filmování, kde se pohybuje sama kamera. „Tam se totiž mění perspektiva přirozeně, což u zoomu není. Když máte například pokoj, tak zoomem ho najednou dokážete výrazně nepřirozeně zmenšit. To je strašné, vypadá to pak jako v Disneylandu,“ dodává. Ve snímku Cesta nikam je patrná inspirace filmem noir, objevují se ale i stopy jiných žánrů.

Mnoho odborníků označuje Monte Hellmana za „objevitele“ mnoha hereckých hvězd, jakou je například Jack Nicholson. Tato formulace podle režisérových slov však není přesná. „Určitě se mi podařilo odhalit v mnoha lidech předpoklady pro to, aby se stali hvězdami. Nemůžu třeba říci, že jsem objevil Jacka Nicholsona, jak někteří tvrdí, protože on už před tím dlouho natáčel. Ale myslím, že se mi podařilo, aby si Jack skutečně uvědomil, jaký potenciál v sobě má,“ uzavírá.

Cesta nikam

0Mladý režisér Mitchell Haven se rozhodne obsadit do hlavní role svého nového filmu neznámou herečku a udělat z ní hvězdu. Krásná mladá žena ho fascinuje, protože je zapletená do zločinu, jehož stopy vedou až k vlivnému jižanskému politikovi. Mitchellova práce na filmu se rychle mění ve smrtelně nebezpečnou hru, z níž přestává být úniku. Posedlost filmem a tajemnou mladou ženou se mění v obsesní touhu odhalit pravdu, která je stejně pomíjivá a spletitá v umění i v životě. Mitchellova eklektická cesta nikam vede ze Severní Karolíny do Říma, Verony a Londýna…  Romance ve stylu neonoir si pohrává se vztahem reality a fikce ve velkém stylu Wilderova Sunset Blvd., Felliniho 8 ½ nebo Lynchova Mulholland Drive. Kultovní režisér Monte Hellman se vrátil na výsluní filmovým dílem, které americká kritika přijala s nadšením a jež si získalo zaslouženou pozornost i na loňském MFF v Benátkách.

Cesta nikam
Cesta nikam