Nultá léta české animace

Praha - Mezinárodní festival animovaných filmů AniFest a Institut animované tvorby vydaly už druhé DVD s výběrem nové české animace, tentokráte s názvem Nultá léta. Výběr, navazující na předchozí DVD Nová vlna české animace, pokrývá uplynulé desetiletí.

„Protože největším zdrojem autorské animace v letech 2000 až 2010 byla studentská tvorba, jsou v něm zastoupeny práce posluchačů z Vyšší odborné školy a Střední umělecké školy Václava Hollara v Praze, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Vyšší odborné filmové školy Zlín, Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a pražské FAMU,“ uvedla mluvčí AniFestu Marie Heřmanová.

Vybrané filmy podle ní reprezentují různé techniky animace jako loutku (David Súkup a Jan Bubeníček), kreslený film (Pavel Kout), plošku (Martin Krkošek a Štěpán Batoušek), malbu na sklo (Kristina Dufková) i kombinace různých technik s počítačovou animací (Libor Pixa, Lukáš Glaser).

Na DVD je 13 autorských filmů, jejichž smyslem není ani tak představit nějaký „top ten“ současné české animace, jako spíše objevit či znovuobjevit některé tituly pro širší publikum a poukázat na žánrovou pestrost i různorodost technik. Nejde však o filmy, které by byly zcela neprůbojné. Naus například soutěžil v Cannes v sekci Cinéfondation. Nejmladší z titulů Graffitiger byl letos v oficiálním výběru festivalu v Annecy (nejvýznamnější animační evropské události), získal Českého lva pro studentský film a byl nominován na studentského Oscara.

DVD Nultá léta má za sebou několik prezentací na zahraničních festivalech. Domácí animovaná krátkometrážní tvorba bude podle Heřmanové letos představena na přehlídce AniMadrid, festivalu Rencontre du cinema Européen ve francouzském městě Aubenas i na dalších festivalech a akcích v Rumunsku, Srbsku, Polsku, Británii a Portugalsku. „Naplánovaná jsou i promítání v roce 2012; například v Aténách na festivalu Animfest, na polské přehlídce Planete Doc a v Hirošimě,“ dodala mluvčí.