Poslední z Aporveru bude první

Praha - Trikový fantasy film Poslední z Aporveru, jehož rozpočet se vyšplhal už na 208 milionů korun, bude mít premiéru zřejmě až v březnu příštího roku. Původně přitom filmaři předpokládali, že první diváci snímek zhlédnou ještě do konce letošního roku. Výrobu filmu, který má ambice stát se českým Nekonečným příběhem, pozdržela náročná technická příprava a natáčení 3D scén. Režisérem snímku je Tomáš Krejčí, který je fanouškem nejen fantasy filmů, ale i tvorby známého českého filmaře a výtvarníka Karla Zemana. Právě jeho dílu chce režisér vzdát hold. Film vzniká v produkci Actor´s Runway Agency a jedním z hlavních koproducentů je Česká televize.

„Původně jsme chtěli natočit něco mezi fantasy a pohádkou, ale nakonec jsme striktně dodržovali pravidla fantasy žánru, aby si na své přišli i dospělí, kteří si díky klasickým animovaným sekvencím připomenou Zemanovy slavné snímky,“ řekl Krejčí, který právě v těchto dnech do filmu dotáčí záběry pro 3D sekvence.

Snímek, kombinující herce s animovaným a počítačově vytvořeným prostředím, vypráví o vztahu mezi chlapcem Ryblim a dívkou Maysou, jejichž láska zachrání před zkázou fantastický svět jménem Aporver. Ústřední dvojici vytvoří Filip Cíl a Jana Pidrmanová, v dalších rolích se objeví Jakub Prachař, Jiří Dvořák, Gábina Osvaldová, David Vobořil nebo Petr Forman, který hraje otce hlavního hrdiny. „Pro přijetí role mě přesvědčilo zejména zapálení režiséra. Navíc si jako loutkař velmi cením toho, když se někdo nesnaží jít jen cestou Harry Potterů a Pána prstenů, ale vrátí se ke klasické, poctivé animaci,“ uvedl Forman.

Na snímku, který bude obsahovat více než 85 minut trikových záběrů, se podílejí čeští, slovenští a němečtí filmaři a investoři. Původně byl jeho rozpočet necelých sto milionů korun. Celkem 85 natáčecích dní a postprodukce nakonec ale budou stát více než 200 milionů korun. „Doufáme, že se podaří film dostat do evropských zemí, ve hře je také uvedení filmu ve Spojených státech,“ doplnil Krejčí. Jednu z rolí ve snímku totiž přijala tanečnice a choreografka Tami Stronachová, která ve slavném Nekonečném příběhu hrála vládkyni pohádkové říše, a Susan May Prattová. Ta byla hrdinkou thrilleru Odsouzeni zemřít a mihla se i v seriálu Redakce.

Poslední z Aporveru
Poslední z Aporveru
Více fotek
  • Poslední z Aporveru zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2725/272443.jpg
  • Poslední z Aporveru / natáčení zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2725/272445.jpg

Technologie výroby filmu je podle Krejčího velmi neobvyklá. Výtvarné návrhy představují Aporver jako magický svět tvořený sloupy ve tvaru hub, mezi nimiž se přemísťují fantastická vzdušná plavidla z létajících rostlin. „Ve filmu budou loutky, stop-motion animace, ručně kreslené animace a počítačové triky, velká část filmu tak vzniká před zeleným klíčovacím pozadím, což je pro herce poměrně náročné, protože musí hrát takzvaně 'do zdi',“ prozradil Krejčí.

Mladý režisér, producent a scenárista Tomáš Krejčí dosud pracoval převážně pro televizi. Filmová tvorba jej ale zlákala natolik, že se jí hodlá věnovat i v dalších měsících. Jeho příštím filmovým projektem bude například adaptace legendárního českého komiksu z časopisu ABC Kruanova dobrodružství. Spolupracuje také na snímku na motivy Čapkova románu Válka s mloky, který má režisérka Agnieszka Hollandová natočit za více než 160 milionů korun.