Novinka v zoo: homo sapiens Nightwork. Prosím nekrmit

Praha - Do skutečně netradiční akce na pomoc ohroženým druhům zvířat se zapojila kapela Nightwork - její členové se nechali zavřít do výběhu v pražské zoologické zahrady. Mezi dřevěnými ploty stráví dva dny, během nichž je budou moci sledovat návštěvníci jako každého jiného „obyvatele“ zoo. Mají prý ale jednu prosbu: Nekrmte je.

Dykobraz (Vojta Dyk), Prasař (Jakub Prachař), Pavián (Jan Maxián), Sup-kup (František Soukup), Antlopa (Jakub Antl) a Sluka (překvapivě Ondřej Sluka) se do výběhu přemístili před devátou hodinou ranní. Přesně v devět se zoo otevřela návštěvníkům. Hudebníci si s sebou pro případ nudy vzali například stolní hry nebo házecí disky frisbee. V „zajetí“ jim sekundují také jejich dva psi. K dispozici mají pódium se svými nástroji, závěsné houpací sítě na ležení, jídelní stolek či palety na malování. „Spousta zvířat v zoo maluje a jejich díla se draží. Pokud se obrazy od homo night podaří, tak je chceme také vystavit a vydražit,“ plánuje ředitel zoo Miroslav Bobek.

Nightwork ve výběhu pražské zoo
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

V devět hodin obdrželi Nightwork své první „krmení“ - snídani v anglickém stylu. V poledne byla na programu akce nazvaná „komentované krmení“, při níž mohli návštěvníci sledovat hudebníky při jídle a zaměstnanci zoo jim k tomu podali zajímavé informace. Nové přírůstky po dva dny čeká režim podobný tomu, jaký mají jejich sousedé - odpočinek, organizované hry i návštěva zvěrolékaře. „Veterinář svým odborným okem prozkoumá, jak se pánům daří a případně zakročí, ale myslím, že proběhne maximálně nějaká vakcinace,“ předpokládá výchovně-vzdělávací pracovník Zoo Praha Marek Steiger.

Nightwork ve výběhu pražské zoo
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Zatímco jsou členové kapely Nightwork ve výběhu, v nedalekém stánku si mohou lidé zakoupit suvenýry spojené s akcí. Prodejem triček a dalších předmětů chtějí zahradě pomoci opatřit prostředky na ochranu ohrožených druhů živočichů. Získané peníze budou poukázány na sbírkové konto Pomáháme jim přežít. Z něho pražská zoo například financuje vybavení strážců pralesa v Kamerunu, kteří chrání gorily a další zvířata před pytláky.

Svůj pobyt v pražské zoo muzikanti vysvětlují tím, že chtěli, aby mezi zvířaty nechyběl ani druh homo sapiens. Jejich pobyt ve výběhu je přenášen na internetu. Každý z hudebníků je vybaven mikrofonem, takže lidé mohou slyšet, o čem mezi sebou mluví. Na závěr dobrovolného „zajetí“ kapela odehraje ojedinělý koncert přímo v zoo.