Ochutnejte japonskou (pop)kulturu

Praha - Letošní ročník festivalu japonské popkultury Advik nabídne promítání japonských kreslených filmů patřících do oblíbeného žánru anime, veřejná čtení komiksů ve výtvarném stylu manga nebo ukázky japonské kuchyně. Součástí čtyřdenní přehlídky bude i soutěž kostýmů, koncerty japonských kapel nebo skládání tradičních papírových origami. Bohatý program hostí od čtvrtka stejně jako loni Kulturní centrum Zahrada na pražském Chodově.

„Festival se kromě komiksů a animovaných filmů věnuje i žánru fantasy a sci-fi. Hlavním cílem ale je přiblížit pestrou japonskou kulturu široké veřejnosti v České republice,“ řekl hlavní koordinátor akce Róbert Žittňan. Festival se v Česku koná už pošesté. Z původně komorního setkání fanoušků japonské popkultury se během let stala poměrně masivní akce. „Loni jsme v prostorách centra přivítali na dva tisíce návštěvníků. Letošní ročník jsme proto rozšířili, zpestřili a snad návštěvnost zvedneme o dalších tisíc lidí,“ doufá Žittňan.

Více diváků má letos nalákat zejména promítání takzvaných anime filmů, tedy kreslených snímků, které jsou spolu s výtvarným stylem zvaným manga pro Japonsko typické. Návštěvníci budou moci na velkém plátně zhlédnout například slavný manga film Ghost in the Shell, fantasy snímek Thor nebo animovaný film Rango. Do metropole navíc míří i řada spisovatelů a kreslířů stylu manga, kteří budou zájemcům k dispozici na veřejných čteních, besedách nebo workshopech.

Zemi vycházejícího slunce návštěvníkům přiblíží i představení tradiční japonské kuchyně nebo ukázky bojového umění, které se uskuteční v rámci jednodenního, venkovního festivalu Matsuri, který začne 29. července ve venkovních prostorách centra. „V rámci doprovodného programu jsme vyhlásili také výtvarnou či literární soutěž nebo klání o nejlepší vlastnoručně vyrobený kostým. Vítěz se pak zúčastní evropského finále v Londýně,“ uvedl Žittňan s tím, že i letos si na své přijdou přeborníci v karaoke nebo hráči her na počítačích a herních konzolích PlayStation, Xbox nebo Wii.

Lucie Číryová, spoluorganizátorka festivalu Advik

„Japonsko není možné tak snadno navštívit, proto jsme se rozhodli přivézt jeho kousek sem do Prahy, aby i široká veřejnost mohla poznat, jak rozmanitá a úžasná tato kultura může být.“


„V souvislosti s nedávnou ničivou vlnou tsunami, která Japonsko zasáhla, jsme připravili také charitativní akci Tisíc jeřábů pro Japonsko. Zájemci budou moci přispět menší částkou na speciální fond a zároveň si složit papírové origami,“ doplnil Žittňan.

Jednodenní vstupné na festival Advik, který proběhne od 28. července do 1. srpna, činí 100 korun, na celé čtyři dny je k dispozici zvýhodněné vstupné ve výši 450 korun. Páteční venkovní festival je zcela zdarma.