Všechny knihy světa pod jednou střechou

San Francisco - Tuny popsaných stránek míří do nenápadného skladiště v Richmondu na předměstí San Francisca. Tady na ně čeká člověk, který si neklade malé cíle, nejdříve založil světový internetový archiv – ročně získá řádově miliony dolarů od soukromých dárců a nadací a za ně postupně archivuje všechny webové stránky, které se objeví na síti sítí. To však Brewsteru Khaleovi přestává stačit – digitální technologie je zřejmě příliš snadné uchovávat. A tak se pustil do ještě ambicióznějšího projektu. Chce uchovat pro budoucí generace všechny knihy světa.

„Jsem z generace lidí, kteří vyrostli na knihách a knihy milují. Mým záměrem je posbírat jeden exemplář každé knihy, která kdy byla vydána,“ přiznal zakladatel internetového archivu Brewster Khale.

Znamená to nejen vést katalogy knih, ale hlavně je fyzicky skladovat. Khaleova knihovna má oproti těm klasickým jednu výhodu: výtisky se nebudou půjčovat, takže je možné knihy uskladnit 'jednou provždy'. Jejich nový domov je v kontejnerech. Každý z nich pojme průměrně 40 000 kousků. Přístroje kontrolují klima uvnitř – hlavně vlhkost vzduchu. A sbírky jsou prý navíc tak zabezpečené, že je nic neohrozí.

„Jsou naskládány tak, že nespadnou ani při zemětřesení. Jako zásobníky jsme navíc zvolili klasické námořní kontejnery – tedy další ochranný prvek. Stěna z jednotlivých boxů pojme jeden milion knih. Můžeme je skladovat napořád – a způsobem, který zaručí, že přečkají věky,“ upřesnil Khale.

Khale ale nechce čtenáře ochudit ani o požitek z četby. Proto vedle skladnických prací probíhá v malých kancelářích i pracné skenování každé stránky pro internetové použití. Podobný projekt ovšem už před sedmi lety rozjel internetový gigant Google. S nesrovnatelně větším množstvím lidí i peněz to dotáhl vloni v říjnu na průběžné skóre 15 milionů prací z více než stovky zemí. Khale si však konkurence nevšímá, jde vlastní cestou. Odhaduje, že v historii lidstva bylo vydáno asi 100 milionů knih. A přiznává, že časem bude nutné najít větší skladiště.

Brewster Khale mezi kontejnery s knihami
Brewster Khale mezi kontejnery s knihami