Besser se pře s památkáři o gotické sklepy

Praha – Metropole může ztratit vzácné gotické sklepy na Národní třídě. A to kvůli rozhodnutí ministra kultury Jiřího Bessera, který jim sebral památkovou ochranu. Archeologové navíc tvrdí, že majitel pozemku se o ně správně nestará. Památkáři a investor multifunkčního centra jsou ve sporu už několik let. Pod domem, který má vyrůst vedle stanice metra, objevili před dvěma lety gotické sklepy. Stavba centra se tak zbrzdila, stát mělo už na konci letošního roku.

Gotické sklepy pod Národní třídou zabírají asi 550 metrů čtverečních. Patřily k domům, které stály na území Nového Města pražského, založeného ve 14. století Karlem IV. „Je to jeden z mála dokladů, jak Praha vypadala v tomhletom období,“ podotýká archeolog NPÚ Jaroslav Podliska. Objev je podle archeologů natolik významný, že požádali o jeho památkovou ochranu.

Tu skutečně dostali, jenže investor se odvolal. Tvrdí přitom, že památkáři pochybili. Nové rozhodnutí je teď požadavkem ministra. „Zrušil to v rozkladovém řízení a vrátil zpátky k dalšímu šetření, což je běžná praxe,“ obhajuje Besserovy kroky Eva Tichá z tiskového oddělení ministerstva kultury.

Archeologové se ale obávají, že vydání nového rozhodnutí může trvat i měsíce. Podle nich se totiž investor o sklepy správě nestará. Více než rok jsou jen částečně zakryté a působí na ně klimatické změny. „Jedná se o pukový kámen, o maltu, a když takovouto konstrukci necháte na pospas bez patřičného šetření, brzo se začne rozpadat. Taky se může stát, že nezbyde než celý objekt zlikvidovat,“ obává se Podliska.

Ministr Jiří Besser rozhodoval v rozporu s památkáři už několikrát. Naposledy v případě demolice domu na Václavském náměstí.