Co vystavit ve hřbitovní galerii? Mrtvoly

Volyně – Na stěnách sytě barevná ležící obnažená těla. Tělesnost, bolest i erotika v syrovém posledním rozloučení, popisuje expresivní malby Blanky Jakubčíkové Muzeum města Volyně, kde jsou k zapůjčení klíče od hřbitovní galerie Na shledanou. Výstavní prostory představují vždy nástěnné obrazy vybraného výtvarníka. Do 25. září stěny zdobí Jakubčíkové Mrtvoly.

Až čtyřmetrové malby, povětšinou mrtvých ženských těl, vznikly na stěně na míru pro prostor volyňské galerie. „Vznikly hekticky, spontánně, rychle, protože momentálně nemám ateliér a delší dobu jsem nemalovala, tak jsem byla trochu v transu, že si mohou zamalovat takhle velké formáty, které jsou mojí parketou. Mám ráda velké plochy,“ uvedla devětatřicetiletá výtvarnice a básnířka Blanka Jakubčíková.

Námětem se zabývá už delší dobu. Sytě barevná ležící obnažená těla ztvárňují tělesnost, bolest i erotiku v syrovém posledním rozloučení. Jakubčíkové zatím nikdo z návštěvníků hřbitova při práci nic nevytkl, umění podle ní ale má i pobuřovat. Na zahájení její autorské výstavy Mrtvoly mohou přijít zájemci v sobotu odpoledne.

Blanka Jakubčíková / Mrtvoly
Blanka Jakubčíková / Mrtvoly

Galerie Na shledanou vznikla v prostorách smuteční síně hřbitova Malsička loni v květnu. Dobře prosvětlený prostor lze zhlédnout zvenku v otvírací době hřbitova, zevnitř po domluvě. Síň byla dokončena v roce 1989, ale do provozu nikdy uvedena nebyla, chybělo v ní zázemí. Galerie funguje pod patronátem Městského muzea Volyně. Muzeum poskytuje výtvarníkům na dva až tři rezidenční pobyty ubytování, materiál a diety, autoři dostávají k dispozici vnitřní prostory smuteční síně, které vymalují podle svých představ.