Vyprávěj III: s kým nezatočila doba, s tím zatočil osud

Praha – Režim se uvolňuje a ze Západu do Československa prosakuje řada věcí: první videa a počítače, mončicáci, pop kultura i móda. Frčí ramenní vycpávky, melíry a plísňáky. Dál se jezdí na chmelové brigády, cvičí se na spartakiádu. Nic z toho nemíjí ani rodinu Dvořákovu, s níž mohou diváci prožít osmdesátá léta od 9. září na ČT1. „Bude co sledovat, protože s kým nezatočila doba, s tím zatočil vlastní osud,“ slibuje v souvislosti s třetí řadou seriálu Vyprávěj šéfdramaturg ČT Aleš Ulm.

Třetí pokračování rodinné ságy obsáhne v 26 dílech více než deset let. Začne v roce 1977 a skončí v Palachově týdnu roku 1989, „v kvasu“ před sametovou revolucí. „Společensky a politicky se jedná o velmi zajímavé období. Po smrti Brežněva zemřeli rychle za sebou generální tajemníci ÚV KSSS až se do vedení dostal Michail Gorbačov. S ním přišlo postupné uvolnění a zavádění tzv. přestavby,“ přibližuje dobu jeden z producentů Filip Bobiňski.

Nicméně politická situace není v třetí řadě to nejdůležitější, tvůrci nových dílů dali prostor především vývoji vztahů. Karel (Roman Vojtek) a Eva (Andrea Kerestešová) se stále topí v manželské krizi, ve které je diváci na konci druhé řady opustili. Karel pokračuje ve svém románku a Eva rozšíří partnerský trojúhelník na čtyřúhelník.

Video Reportáž Magdaleny Trojanové
video

Reportáž Magdaleny Trojanové

Babi prožívá chvilkové štěstí, když se jí podaří usmířit své syny Josefa (Svatopluk Skopal), Radima (David Prachař) a Mikuláše (Pavel Trávníček). Idylka ale končí v okamžiku, kdy se bratři pohádají kvůli maminčině závěti.

Karlova sestra a její manžel se dál snaží proplouvat nepřátelským režimem. Tonda (Jaromír Nosek) se znovu dostává na tenký led, Zuzka (Hana Vagnerová) nastupuje jako výpomoc do školní družiny. Do práce se vrací i Karlova matka Jana (Veronika Freimanová). „My se Sváťou Skopalem spíš jistíme 'dramatické' dění okolo našich mladých. Jinak Janu samotnou čeká letní brigáda – sena. Honzík vyroste a půjde do tanečních a babi oslaví významné narozeniny,“ prozradila herečka.

Větší prostor dostane prominentní rodina Francových, která bude víc než kdy jindy ovlivňovat osudy hlavních hrdinů. Diváci se poprvé seznámí s matkou Jardy France Scarlett, zahrála si ji Zlata Adamovská. Novou postavou bude i Pavel Zedníček v roli ředitele školy. Staronovými pak Kohoutek (Jan Budař), s nímž se Dvořákovi seznámili na dovolené, a Ota Slaňoch (Martin Zounar). „Tyto postavičky nás zavedou do, z dnešního pohledu, roztomile pitoreskního prostředí prvních veksláků a podvodníčků,“ doplnil Bobiňski.

„Popisujeme tu dobu s humorem a nadsázkou. Některým tak může připadat, že ji idealizujeme, ale když se podíváte na témata, která řešíme, tak tomu tak není,“ uvedl k nejčastější výtce vůči seriálu scenárista Rudolf Merkner. „Snažíme se věci nehodnotit, na to jsou jiné pořady. Vycházíme z vyprávění těch, kteří tu dobu zažili, a kombinujeme je s dobovými událostmi, ale díváme se na ně z pohledu někoho, kdo je prožil. Možná dojem idealizace vychází z toho, že jde o pohled někoho, kdo vzpomíná na své dětství. A dětství je vždycky idealizované.“

Že Vyprávěj má smysl, potvrzují podle něho divácký ohlas, ceny TýTý a ocenění z festivalu v Monte Carlu. Zda i třetí řada bude pokračovat v úspěšné stopě, se mohou diváci přesvědčit od 9. září do března příštího roku vždy v pátek na programu ČT1. Ještě předtím, v sobotu 20. srpna, připomene Vyprávěj nový Film o seriálu (ČT1 v 14:20).