Tři knižní tipy Aleny Ježkové

Líbí se mi, že nepotlačují odkazy k tradiční kultuře, k věcem, které my Evropané vůbec nejsme schopni vnímat, říká o asijských literátech spisovatelka Alena Ježková. Tato spisovatelská „vlastnost“ ji ovlivnila při výběru knižních tipů: vedle povídek anglicky píšící Číňanky Yuyin Li vybrala i povídkový soubor Freda Chappella. Podobně jako u mnoha jihoamerických autorů i v jeho díle jsou odezvy na tradiční kulturu. Třetí tip Aleny Ježkové upozorňuje na deníky Hany Bořkovcové, autentické texty české spisovatelky z doby druhé světové války, které více než padesát let ležely v rodinném archivu.

Hana Bořkovcová / Píšu a sešit mám na klíně
(Albatros/Plus, 349 Kč)

Anotace: Deníky Hany Bořkovcové zaznamenávají události od nástupu protižidovských opatření přes věznění v lágrech (v říjnu 1944 byla celá její rodina transportována do Osvětimi), osvobození až po návrat zpět do „běžného“ života. Texty zachycují dobu v letech 1940 až 1946, tedy úsek života Hany Bořkovcové od třinácti do devatenácti let. Alena Ježková o knize: Deníky z tohoto období mají na osm set stran, takže pro knihu byly značně zkráceny. Je to ale nesmírně silné čtení. Nabízí se samozřejmě podobnost s deníky Anne Frankové - a této knize se i říká deník české Anne Frankové. Nejdůležitější na textech Hany Bořkovcové je, že jsou syrovou, naprosto autentickou výpovědí. Nic v nich nefabuluje, protože obě dívky je psaly pro sebe s tím, že je nikdo nikdy neuvidí.

Tisíc let vroucích modliteb
Tisíc let vroucích modliteb
Více fotek
  • Tisíc let vroucích modliteb zdroj: Knižní klub http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2802/280178.jpg
  • Píšu a sešit mám na kolenou zdroj: Albatros/Plus http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2802/280172.jpg
  • Fred Chappel / Věci mimo nás zdroj: Argo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2802/280181.jpg

Fred Chappell / Věci mimo nás
(Argo, překlad Marcel Arbeit, 248 Kč)

Anotace: Sbírka deseti povídek s fantazijními a lehce hororovými náměty je svazkem edice jižanské litratury Jiný Jih. Alena Ježková o knize: Většina autorů amerického Jihu vychází ze svébytného folkloru, který se tam i přes globalizační tendence současné doby stále udržuje. Jih je prostě jiný než zbytek Ameriky a jeho autoři jsou také jiní. V jejich knihách jsou odezvy války Severu proti Jihu, skrytý rasismus, který ze společnosti nevymizel, do hry vstupují postavy z legend. A takové jsou i povídky Freda Chappella. Mohli bychom je označit za hororové - autor se také otevřeně hlásí k odkazu Edgara Allana Poea -mají v sobě ale i něco humorného, pitoreskního.

Yuyin Li / Tisíc let vroucích modliteb
(Knižní klub, překlad Ladislav Šenkyřík, 249 Kč)

Anotace: Povídky Yuyin Lin, čínské autorky píšící anglicky, nabízejí osobitý pohled na současný život v Číně i čínských emigrantů v USA. Spisovatelka se soustředí na osobní dramata, rodinné vztahy, politická realita totalitního režimu zůstává jakoby v pozadí, přesto je neustále přítomna a nenápadně formuje životy hrdinů. Alena Ježková o knize: Yuyin Li v deseti povídkách ukazuje tvář současné Číny. Je směsicí totalitního režimu, přetrvávajících vzpomínek na bohatou historii a tradici a vlivu, který do ní vstupuje teď - bouřlivého ekonomického rozvoje. Přes všechny odlišnosti mezi Evropou a Východem hlavní roli hrají osudy obyčejných lidí, mísení kultur ale prolíná všemi povídkami.