Ostří hoši Iggy Pop a The Stooges v Trutnově

Trutnov - Nadšení tisícovek posluchačů mladších až o několik generací pozdě večer ve čtvrtek na Open Air Music Festivalu Trutnov vyvolal čtyřiašedesátiletý punkový zpěvák Iggy Pop se svými vrstevníky z obnovené kapely The Stooges. Jako hlavní hvězdy letošního ročníku na scénu v areálu Na Bojišti nastoupili hodinu před půlnocí a beze zbytku dostáli své pověsti ostrých hochů. Pop jako obvykle na scénu vyběhl svlečený do půl těla a se svými spoluhráči publiku nabídl přes hodinu trvající smršť hitů.

Začali zostra hitovkou Raw Power ze stejnojmenného bezmála čtyři desítky let starého alba. Tančící Pop nevnímal, že z publika na scénu přiletělo několik kelímků s pivem, které ho zkropilo, když poté zpíval úvodní hit z téže desky nazvaný Search and Destroy. Na scénu pak pozval lidi z trutnovského „kotle“ a pódium zaplnily desítky zmítajících se, skákajících a křičících vlasatých postav.

Když Iggy po více než hodině plné zpěvu, rozevláté gymnastiky a bezprostředního kontaktu s tančícími posluchači opouštěl scénu, odváděl ho třesoucího se zimou i únavou a zabaleného do ručníku zákulisím mezi tleskajícími diváky a muzikanty z domácích kapel jeho manažer. Pop si přes očividné vyčerpání neodpustil potřesení rukou s lidmi podél koridoru střeženého ochrankou.

„Bylo to jedno z posledních vystoupení Iggyho s The Stooges, omezuje ale i svou koncertní aktivitu,“ připomněla organizátorka festivalu Eva Navrátilová, že vystoupení v Trutnově bylo možná jednou z posledních příležitostí, kdy mohli čeští fanoušci Popa slyšet naživo.

Trutnov bez náčelníka Havla

Pódium Popovi večer zahřál herec a písničkář Jiří Schmitzer, který publiku připomněl své populární popěvky; ani tentokrát u písní dobře známých všem, kteří je slyšeli třeba jen jednou, nezapomněl „zapomenout“ text, za což sklízel patřičný potlesk. Před hladní hvězdou vystoupily ještě kapely Garage s frontmanem Tonym Ducháčkem a Neruda. Po Iggym a The Stooges pak vystoupila domácí punková legenda Visací zámek.

Open Air Music Festival Trutnov 2011
Zdroj: ČTK
Autor: Jakub Macháček

Čtvrtečními koncerty začala hlavní část programu, neformálně byl festival zahájen již ve středu. Potrvá do 21. srpna. Chybět na něm letos bude zřejmě jeho „náčelník“, exprezident Václav Havel. Návštěvníkům alespoň napsal omluvný dopis, který zakončil svým typickým červeným srdíčkem: „Přeji mu (festivalu) to, co mu přeji od jeho undergroundových začátků: pohodu, dobré umělecké zážitky a dobrý pocit ze solidární pospolitosti mladých lidí.“