Praha 1 demolici na Václaváku bránit nebude

Praha – Stavební úřad Prahy 1 nebude bránit bourání domu na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze, majitel má na demolici ze zákona právo. Na dnešním veřejném slyšení senátního výboru pro kulturu to řekl vedoucí stavebního úřadu Prahy 1 Oldřich Dajbych. O demoliční výměr zatím nikdo nepožádal. Záměr historický dům zbourat a postavit místo něho komerční a administrativní centrum kritizují někteří odborníci i část veřejnosti.

„Ministerstvo pro místní rozvoj, které je ústředním orgánem státní správy, který metodicky řídí stavební úřady, říká, že vlastník budovy, pokud požádá o odstranění, má na to právo, a pokud dodá všechny podklady, které jsou nezbytné pro projednání, stavební úřad ne může, ale musí vyhovět,“ uvedl Dajbych.

Vedle hotelu Jalta by mělo vyrůst komerční a administrativní centrum za miliardu. Demolici stávající budovy před časem svým rozhodnutím umožnil ministr kultury Jiří Besser, který se rozhodl respektovat doporučení resortní rozkladové komise. Zmizet by tak měl nárožní dům a dvorní část hotelu, fasáda torza bývalé Akciové tiskárny zůstane zachována.

Jakub Bachtík, člen domácí rady Klubu Za starou Prahu: Má to dvě roviny. Jedna rovina je ten samotný dům, který je rozhodně hodnotný, patří do památkového fondu, a podle mého názoru by byla opravdu velká škoda, kdyby zmizel z Václavského náměstí, ale to je subjektivní a můžeme se o tom hádat dlouho. Pak je tam rovina druhá, a to způsob, jakým se rozhodlo. Považuji ho za velmi nešťastný, diletanský, který obešel veřejnou diskusi. Myslím, že tohle je věc, která ovlivňuje to, jakým způsobem se k domům v památkové rezervaci budeme chovat dál.

Jan Kněžínek, ředitel odboru památkové péče hl. m. Prahy: Úzce spolupracujeme s Národním památkovým ústavem a jeho návrhy bereme ve většině případů jako jeden z hlavních podkladů. Měli jsme stanoviska mnohých dalších odborníků, kteří tvrdí, že tento objekt není nijak zvlášť významný. Nechali jsme si také zpracovat studii historického vývoje Václavského náměstí a jasný výsledek je, že Václavské náměstí je neuzavřený celek.


Historici dnes při veřejném slyšení v Senátu označili záměr, který počítá s demolicí domu, za barbarský a bezohledný. Odborníci při dnešním veřejném slyšení ocenili architektonickou a urbanistickou hodnotu historické stavby, jejímž autorem je významný český architekt Bohumír Kozák. Nezanedbatelný je podle odborníků i protest veřejnosti.

Magistrát ale nepokládá dům, který je součástí pražské památkové rezervace, za něčím výjimečný. Ivana Síbrtová z odboru památkové péče pražského magistrátu řekla, že památkáři se projektem zabývali a diskutovali o něm s odborníky. Shodli se prý na tom, že pražskou památkovou rezervaci není možné „konzervovat“. Pod peticí proti záměru dům zbourat se podepsalo více než 13 tisíc lidí.

Rada první městské části už odsouhlasila navrhovanou velikost a výšku případné novostavby i její komerční a administrativní využití. Budova měla mít podle původního záměru devět nadzemních podlaží, podle posledního záměru investor počítá s vybudováním osmi podlaží. Podle dokumentace má být poslední patro ve výšce téměř 32 metrů. Stavba by měla také mít tři podzemní patra. Ve dvou je plánováno parkoviště a v jednom obchody. Prodejní místa mají být také v přízemí a prvních dvou patrech. Zbytek budovy bude určen pro kanceláře.