Kauza Pérák ožívá

Praha - Do smíchovské MeetFactory dorazil slavný Pérák. Divadelní inscenaci o jediném českém superhrdinovi, který na pružinových botách bojoval proti nacistickým okupantům, nastudoval divadelní spolek VOSTO5. Premiéra nového představení režiséra a herce Jiřího Havelky proběhla 16. října v rámci divadelního Festivalu 4+4 dny v pohybu.

Celý název představení zní „Kauza Pérák. Na jméně nezáleží. Rozhodují činy!“ a divadelníci v něm po svém hravě interpretují české dějiny. Na pozadí reálných historických událostí totiž rozvíjejí příběh fiktivní odbojové skupiny - české Ligy výjimečných.

Kauza Pérák nabízí podívanou, jež v sobě kombinuje prvky nového cirkusu a bojových umění s poetikou autorského divadla a komiksu. Napůl smyšlenými a napůl reálnými vztahy hledají aktéři nové a nečekané souvislosti.

Video Reportáž Lenky Vinšové
video

Reportáž Lenky Vinšové

„Rádi bychom diváky vtáhli do snu o českém superhrdinovi, a skrze něj jim připomněli, že tomuto pohnutému období českých dějin skuteční hrdinové nechyběli. Chceme vytvořit fiktivní příběh české Ligy výjimečných – záhadného společenství skutečných a smyšlených hrdinů, kteří v nebezpečných podmínkách protektorátu společně s Pérákem chystají odbojové akce,“ uvádí tvůrci.

Napůl smyšlenými a napůl reálnými vztahy, plány a akcemi chtějí najít v povědomých a obecně známých historických událostech nové nečekané a překvapivé souvislosti – objevy, které jsou netušené a skvostné. Před zraky diváků se zhmotní fiktivní štáb československého odboje, protektorátního velení i obyčejná česká domácnost a rozvine se fantastický příběh „nezveřejněných dějin“, kdy je možné sledovat strhující drama obrany republiky s mnoha překvapivými taktickými manévry a lidskými příběhy.

Letošní 16. ročník divadelní přehlídky 4+4 dny v pohybu do 22. října nabízí kromě divadla také taneční inscenace, venkovní performance, kabaret, přednášky či výstavu současného umění. Festival probíhá nejen MeetFactory, ale také divadle Archa nebo chátrající budově Ústředí lidové umělecké tvorby (ÚLUV). Jedna z festivalových akcí se odehraje také na fotbalovém stadionu Bohemians 1905 ve Vršovicích.