Tajemná Tina B. přichází

Praha – „Zelená“ díla od stovky současných umělců z celého světa představí ode dneška Festival současného umění Tina B. Šestý ročník festivalu probíhá v několika lokacích po celé Praze, například v atomovém krytu pod hotelem Jalta na Václavském náměstí. Dalším centrem festivalu bude (A)void Gallery na náplavce pod Rašínovým nábřežím, kde budou k vidění výstavy i open-air instalace. Některá díla na náplavce si návštěvníci budou moct prohlédnout na palubě staré výletní lodi zakotvené naproti galerii.

Festival současného umění Tina B., jehož názvem je zkratka „This Is Not Another Biennial“, pořádá každoročně Galerie Vernon. Festival představí i v letošním roce nejnovější umělecké trendy v oblasti nových médií, light artu, video artu, performance apod. Tématem již šestého ročníku festivalu je heslo ART – ECO – BIO. „Ekologie a ochrana životního prostředí patří v dnešním světě k největším společenským tématům. Je chápána jako téma politické, snad i ekonomické, ale málokdy jako téma umělecké. Umění je ale taktéž součástí veřejného života a může mnoho věcí změnit,“ říká ředitelka festivalu Monika Burian Jourdan.

V roli kurátorů se letos kromě samotné tajemné patronky festivalu Tiny B. představí řada zajímavých českých i zahraničních osobností. Na náplavce se můžete setkat se známým čínským umělcem Yuanem Gongem, jenž je jedním z nejznámějších současných čínských umělců a je blízkým přítelem uznávaného čínského umělce Aj Wej-weje. Yuan Gong, nositel ceny za nejlepšího čínského umělce z roku 2009, v současné době slaví velké úspěchy v čínském pavilonu na benátském bienále. Ve výstavních prostorách (A)void Gallery na náplavce pod Rašínovým nábřežím představí v sekci speciálních projektů svoje environmentální dílo Fly Release.

Yuan Gong / Fly Release
Yuan Gong / Fly Release

Festival současného umění Tina B. potrvá až do 13. listopadu, hlavní, nejzajímavější program je však naplánován od 20. do 23. října. Více o festivalu naleznete zde.