Dům je jedním z nejoceňovanějších českých filmů

Praha – Na plátna tuzemských kin tento týden zamířil jeden z nejoceňovanějších českých snímků posledních let. Intimní drama Dům získalo v Cannes cenu za scénář ještě před natáčením a premiérově byl uveden tento rok na prestižním festivalu v Berlíně. Snímek koprodukovala Česká televize.

Miroslav Krobot v roli milujícího otce Imricha projevuje svou tíživou a mlčenlivou lásku dvěma dcerám po svém. Staví jim dům, o který ani jedna z nich nestojí. Imrich je nedokonalý muž snící o dokonalé rodině. „Tady všichni chtějí to nejlepší pro toho druhého, ono to ale naráží, proto je to tak bolavé a tak komplikované,“ doplňuje herečka Taťjana Medvecká.

Úsporné intimní drama je dalším velkou hereckou příležitostí pro Miroslava Krobota, herce mlčenlivých hrdinů. „Já si dávám vždycky pozor, aby to nevypadalo, že se člověk jen zajímavě tváří. Je důležité, aby diváka zajímalo, co za tím obličejem je,“ podotýká Krobot. Film Dům není jenom obrazem rodinného dramatu, ale i obrazem Imrichovy zhrzené generace, jejíž život uvěznil komunismus.