Natočit za dva dny film, o který se diváci poperou

Praha - Právě končí osmačtyřicetihodinový filmařský maraton. Zúčastnění měli dva dny na to, aby natočili a sestříhali krátký snímek, který naplní vylosované zadání. Největší soutěž svého druhu na světě se v Praze konala poprvé.

Horor, nebo komedie?

Pravidla jsou de facto prostá: stačí natočit za pouhé dva dny snímek, o který se diváci poperou. Zda půjde o horor, nebo komedii, určí náhoda. „Máme spoustu nápadů. Jsme totiž velice progresivní lidé,“ komentuje los jeden z filmařů.

Do soutěže se přihlásili hlavně studenti, ale také několik profesionálních filmařů. Podmínky mají stejné. Je nutno vytvořit čtyř až sedmiminutový film a použít předem stanovenou postavu, rekvizitu a výrok.

Čekat na inspiraci a podobně

Po dlouhé noci nad psaním scénáře začínají štáby natáčet. Během soboty musí navzdory zimě stihnout venkovní záběry. Za další noci se pak točí hlavně v bytech. Poslední den je třeba na sestříhání natočených scén a poslední úpravy.

„Kdo umí dobře krátké filmy, má šanci se stát dobrým vypravěčem,“ říká k soutěži členka poroty Ludmila Claussová. „Umělci často tvrdí, že musí čekat na inspiraci a podobně. Tady jde všechno ráz na ráz,“ dodává organizátor Paul Ratner.

Soutěž se poprvé konala v americkém Washingtonu roku 2001. Nyní se pořádá ve třech stovkách měst po celém světě. Nejlepší tvůrce čeká kromě finanční odměny také účast na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.

Vítěze pražského kola porota vyhlásí 29. října v kině Lucerna. Tam proběhne též projekce všech soutěžních snímků.