Lawrence Foster slavil narozeniny v Rudolfinu

Praha – Známé osobnosti klasické hudby – klavíristé Daniel Barenboim a Radu Lupu, houslistka Sarah Changová a violoncellistka Alisa Weilersteinová – se sešli v neděli v Dvořákově síni pražského Rudolfina na jediném tuzemském koncertu. Uspořádala jej Česká filharmonie k sedmdesátinám dirigenta Lawrence Fostera (* 23. 10. 1941).

Americký dirigent rumunského původu galakoncert dirigoval. Se čtyřmi sólisty spolupracuje už řadu let. „Daniela Barenboima znám od roku 1962 a Rada Lupu jsem poznal v 70. letech, když odešel z Rumunska. Navíc jsem byl ředitelem festivalu v Aspenu, kde jsem objevil Satan Changovou a Alisu Weilersteinovou,“ prozradil Foster.

Violoncellistka Weilersteinová i houslistka Changová patří k nejvýraznějším současným interpretkám. Radu Lupu představuje skutečnou legendu koncertního klavíru – stejně jako klavírista a dirigent Daniel Barenboim, který mimo jiné proslul i tím, že před dvanácti lety založil orchestr Západovýchodní Divan složený z mladých arabských a izraelských hudebníků. „Hudbou vyvolává pokaždé jiný pocit – melancholii, radost i zlost. Nezáleží na skladbě, ale na kontextu,“ domnívá se Foster.

Na úvod ojedinělého koncertu zazněla Rumunská rapsodie č. 2 D dur nejznámějšího rumunského skladatele George Eneska, ve které Českou filharmonii řídil sám Foster. Poté uvedl prvního hosta, americkou houslistku Changovou, která zahrála druhou větu z části Zima a třetí větu z části Léto z cyklu Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho.

Jako další gratulant následovala Weilersteinová, která společně s ČF pod vedením Fostera provedla Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr Petra Iljiče Čajkovského. Právě s tímto dílem věhlasná violoncellistka ve třinácti letech debutovala u Clevelandského orchestru. Nadšené obecenstvo v Rudolfinu nechtělo devětadvacetiletou umělkyni pustit z pódia a vytleskalo si přídavek.

Galakoncert po přestávce pokračoval Klavírní fantazií f moll pro čtyři ruce od Franze Schuberta. Na toto dílo navázal Koncert pro dva klavíry a orchestr č. 10 Es dur Wolfganga Amadea Mozarta, který vznikl počátkem roku 1779 pro Mozarta a jeho starší sestru Nannerl. Díla provedli rodák z Buenos Aires Barenboim a rumunský hudebník Lupu. Na závěr večera v podání ČF zazněla symfonická báseň Vltava, nejhranější část Smetanova šestidílného cyklu Má vlast. Galakoncert zakončily ovace vestoje pro Fostera.

Spojení Lawrence Fostera, který bude v sezoně 2011/2012 již desátým rokem působit jako umělecký ředitel a šéfdirigent Gulbenkianova orchestru, s Českou filharmonií sahá monoho let do minulosti. Program, jenž zazněl v neděli v Rudolfinu, ale původně pro Prahu určený nebyl. „Projekt vznikl před časem a byl nabídnut několika metropolím, a protože naši hudebníci byli natolik flexibilní, že se přizpůsobili datu, tak jsme ho získali,“ vysvětlil ředitel ČF David Mareček.

Foster podobný projekt nedělal poprvé, například před necelým rokem v Praze uvedl Chopinovy klavírní koncerty také s Danielem Barenboimem jako sólistou.